O koncesję w okolicach Rogóźna starała się od sierpnia 2008 r. Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów. Chciała tam mieć nowe pole wydobywcze. Starała się jednak na koncesję na rozpoznanie złoża (co nie jest jednoznaczne ze zgodą na eksploatację węgla, bo na tę musi być również zgoda samorządów, których sprawa dotyczy).
Jednak dziś w okolicach Rogóźna znów słychać głosy zaniepokojonych mieszkańców, którzy zastanawiają sie, czy na ich ziemiach nie powstanie nowa odkrywka. Ale resort środowiska, który zajmuje się wydawaniem koncesji rozpoznawczych i wydobywczych uspokaja.
"Obecnie przed Ministrem Środowiska nie toczy się żadne postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie czy też wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Rogóźno” – czytamy w stanowisku przesłanym do „Rzeczpospolitej”. Poprzednie postępowanie o udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża węgla brunatnego Rogóźno prowadzone na wniosek Kopalni Węgla Brunatnego Adamów zostało umorzone decyzją Ministra Środowiska z 4 marca 2009 r. wskutek wycofania wniosku przez przedsiębiorcę.
Ministerstwo zaznacza, że decyzja o budowie kopalni należy przede wszystkim do przyszłego inwestora. W jego gestii leży decyzja o rozpoznaniu złoża i ewentualnej budowie kopalni. Musi on przy tym spełnić szereg wymagań regulowanych ustawą - Prawo geologiczne i górnicze. Na podstawie jej zapisów inwestor, musi przede wszystkim uzyskać koncesję na wydobywanie węgla ze złoża, co wiąże się przede wszystkim z przeprowadzeniem postępowania związanego z oceną oddziaływania na środowisko naturalne przyszłej inwestycji. W ocenie tej uczestniczy przede wszystkim społeczność lokalna czyli w tym konkretnym przypadku mieszkańcy gminy Zgierz. Ponadto uzyskanie ww. koncesji wymaga także jej uzgodnienia z właściwym wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta, które to uzgodnienie następuje na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Minister Gospodarki uzgadniając koncesję, bierze pod uwagę wszystkie aspekty, w tym przede wszystkim opinię społeczną oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju.