Powodem ponad 70 procent wypadków w górnictwie są błędy pracowników. W Wyższym Urzędzie Górniczym (WUG) przygotowano ankietę, która zmierza do ustalenia powodów niebezpiecznych zachowań górników. – Kompania Węglowa podjęła się koordynacji tego projektu, który będzie prowadzony we wszystkich spółkach węglowych przy współpracy naukowców Głównego Instytutu Górnictwa i Uniwersytetu Śląskiego – informuje Jolanta Talarczyk, rzeczniczka WUG.
Komisja, która została powołana przez prezesa WUG, wnioskowała dzisiaj o poprawę jakości szkoleń górników i ratowników. W ocenie ekspertów nie chodzi przy tym o wydłużanie czasu zajęć szkoleniowych i wprowadzanie środków audiowizualnych lecz o trenowanie konkretnych umiejętności (np. obsługi urządzeń, przebywania w szkodliwej atmosferze) w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.
Jednym z największych zagrożeń w kopalniach węgla kamiennego jest metan (w wyniku jego zapłonu w kopalni Krupiński 5 maja zginął jeden górnik i dwóch ratowników). W ocenie komisji konieczne jest wprowadzenie nowych metody odmetanowania kopalń. Odmetanowanie wyprzedzające eksploatację powinno uzupełniać dotychczas stosowane odmetanowanie podczas prowadzenia wydobycia. Takie rozwiązanie zwiększy efektywność ujmowanego metanu. Pracodawcy górniczy i naukowcy są zgodni, że potrzebne są badania służące wdrożeniu nowych metod odmetanowania w trakcie i przed rozpoczęciem eksploatacji złoża.
Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie spotyka się dwa razy w roku. Pracuje w 32-osobowym składzie. To naukowcy, przedstawiciele resortu gospodarki oraz ochrony środowiska, reprezentanci przedsiębiorców górniczych, związków zawodowych i stowarzyszeń – pod przewodnictwem prof. Józefa Dubińskiego, dyrektora naczelnego Głównego Instytutu Górnictwa.
Wojciech Magiera, wiceprezes WUG i szef Grupy Roboczej ds. Górnictwa Węgla Kamiennego, przedstawił zebranym na dzisiejszych obradach raporty o wypadkach w 2011 r. w kontekście stażu pracy i wieku poszkodowanych oraz przyczynach tych zdarzeń. Grupa robocza została utworzona w 2010 r. spośród członków komisji. Przedstawiciele spółek węglowych podczas posiedzenia prezentowali swoje oceny, wnioski i doświadczenia z funkcjonowania Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem w zakresie szkoleń i badań okresowych.