Jest to efekt ostatniego posiedzenia Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, na której już po raz kolejny rozpatrywana była petycja nr 46/2010 złożona w lutym 2010 r. wraz z sześcioma tysiącami podpisów przez Irenę Rogowską, wójt gminy Lubin, przewodniczącą Komitetu „Stop Odkrywce" i Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak -Odkrywki Nie".
Na razie Rada Ministrów zdecydowała przesunąć dyskusję nad uchwałą o Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju (KPZK 2030), która chroniłaby złoża węgla, a zdaniem samorządowców blokowałaby rozwój gmin i sprzyjała budowie odkrywki.
Europosłowie, którzy pytają premiera o węgiel brunatny to Lidia Geringer de Oedenberg, Lena Kolarska – Bobińska, Piotr Borys i Jarosław Wałęsa, a także Victor Bostinaru z Rumunii.
Pytają, czy planowane jest wprowadzenie ochrony złoża węgla brunatnego na terenach gmin gdzie przeprowadzono referendum oraz czy w regionie legnicko-głogowskim planowana jest budowa odkrywkowej kopalni węgla brunatnego?
Pytają także w swoim liście o możliwość spotkania premiera z samorządowcami celem wyjaśnienia spornych kwestii. Zaproszenia do odwiedzin wystosowane przez wójtów i burmistrzów gmin, inicjatorów referendum z 2009 r. jak dotąd pozostały bez odpowiedzi.