Reklama

AS Monaco pod choinkę dla Rosjanina

Kolejny klub piłkarski jest już własnością rosyjskiego bogacza. Zespół AS Monaco kupił Dmitrij Rybołowlew - lekarz, który został miliarderem.

Publikacja: 24.12.2011 13:22

AS Monaco pod choinkę dla Rosjanina

Foto: ROL

Monaco Sport Invest kontrolowana przez Rybołowlewa, sfinalizował zakup 66,67 proc. akcji AS Monaco. Jak podaje AFP Rosjanie zobowiązali się do zainwestowania w klub co najmniej 100 mln euro w najbliższych czterech latach. Na czele rady dyrektorów klubu stanie sam Rybołowlew.

- Ten zakup to dobra wiadomość dla klubu całego francuskiego futbolu — stwierdził Etienne Franzi prezes AS Monaco .

Monaco to jedyny klub piłkarski miniaturowego księstwa. Gra we francuskiej ekstraklasie i siedem razy był mistrzem Francji. W 2004 r doszedł do finału Ligi Mistrzów. Obecnie jest w dołku: gra w drugiej lidze (Ligue 2) i na 16 meczów wygrał tylko jeden.

Francuskie gazety pisały, że Rosjanin jest gotowy zapłacić za klub ok. 200 mln euro. W końcu listopada sam Rybołowlew zdementował informacje o negocjacjach z Monaco. Teraz dołączy do dwóch innych Rosjan z piłkarskimi klubami — Romana Abramowicza (Chelsae) i Aliszera Usmaowa (Arsenal).

Dmitrij Rybołowlew (45 lat) to jeden z najbogatszych Rosjan (9,5 mld dol. wg Forbes'a) z bardzo nietypową biografią. Urodził się w Permie na Uralu w rodzinie lekarzy. Skończył medycynę i zrobił specjalizację z kardiologii. Zanim zajął się biznesem pracował jako lekarz.

Reklama
Reklama

Pierwsze prawdziwe pieniądze zarobił na handlu papierami wartościowymi (miał własną firmę). Potem został szefem firmy inwestycyjnej Dom Finansowy. Od połowy lat 90tych kupował aktywa w branży chemicznej. Jeszcze na początku 2010 r był właścicielem jednego z największy w Rosji na świecie producentów nawozów potasowych — Uralkalij. Potem sprzedał 53,2 proc. akcji koncernu Sujelmanowi Kerimowowi a w tym roku pozostałe 11 proc. Aleksandrowi Nenisowi.

Wraz z żoną i dwiema córkami mieszka na stałe w Szwajcarii.

Biznes
Rząd rusza z promocją zbrojeniówki, szczyt AI, Ford chce współpracy z Chinami
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Biznes
"Tego przemysłu będzie w Europie coraz mniej". Ważnej branży grozi zapaść
Biznes
Europa stawia na niezależność, Polacy znikają z sieci, podatki dochodowe w UE
Biznes
Od edukacji do transformacji – forum NFOŚiGW
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama