Jaki będzie mix energetyczny Polski do 2050 r.?

Udział węgla w produkcji energii ma spaść z obecnych 90 do 21 procent w 2050 roku

Publikacja: 27.02.2012 05:00

Jaki będzie mix energetyczny Polski do 2050 r.?

Foto: Bloomberg

Re­sort go­spo­dar­ki opu­bli­ko­wał ana­li­zę roz­wo­ju ener­ge­ty­ki w Pol­sce do 2050 r. Z do­ku­men­tu przy­go­to­wa­ne­go przez In­sty­tut Ba­dań Struk­tu­ral­nych i de­mo­sEu­ro­pa wy­ni­ka, że udział czar­ne­go zło­ta w pro­duk­cji ener­gii zna­czą­co spad­nie, choć nie prze­ło­ży się to na iden­tycz­ny spa­dek za­po­trze­bo­wa­nia na to pa­li­wo, bo pro­duk­cja ener­gii wzro­śnie pra­wie dwukrtot­nie.

Zmniej­szy­my emi­sję?

­W re­sor­cie go­spo­dar­ki trwa­ją pra­ce nad Na­ro­do­wym Pro­gra­mem Roz­wo­ju Go­spo­dar­ki Ni­sko­emi­syj­nej (NPRGN). Za­ło­że­nia pro­gra­mu zo­sta­ły przy­ję­te przez rząd 16 sierp­nia 2011 r. 17 li­sto­pa­da w re­sor­cie od­by­ła się de­ba­ta pu­blicz­na „Ener­gy-mix dla Pol­ski". „W  dru­giej po­ło­wie 2012 r. prze­wi­du­je­my dru­gą de­ba­tę. Wpra­ce nad NPRGN za­an­ga­żo­wa­nych jest wie­le re­sor­tów, in­sty­tu­tów ba­daw­czych i Spo­łecz­na Ra­da Na­ro­do­we­go Pro­gra­mu Re­duk­cji Emi­sji. Za­koń­cze­nie prac prze­wi­du­je się w 2013 ro­ku" - czy­ta­my w od­po­wie­dzi re­sor­tu go­spo­dar­ki dla „Rz".

Jak wę­giel, to czy­sty

­Z do­ku­men­tu „Mix ener­ge­tycz­ny 2050" wy­ni­ka, że Pol­ska ma sta­wiać na czy­ste źró­dła ener­gii. Już w 2030 ro­ku udział wę­gla w pro­duk­cji ener­gii elek­trycz­nej ma się zmniej­szyć w su­mie do 51 proc.: 45 proc. to kla­sycz­ne spa­la­nie, a 6 proc. z uży­ciem CCS, czy­li tech­no­lo­gii wy­chwy­tu i pod­ziem­ne­go ma­ga­zy­no­wa­nia CO2. Ty­le że do dziś nie wia­do­mo, czy jej za­sto­so­wa­nie bę­dzie uza­sad­nio­ne eko­no­micz­nie na ska­lę prze­my­sło­wą (pi­lo­ta­żo­wą in­sta­la­cję w Pol­sce ma zbu­do­wać PGE w Beł­cha­to­wie). A in­sta­la­cja CCS re­du­ku­je emi­sję CO2, ale i ob­ni­ża spraw­ność elek­trow­ni. Dla­te­go waż­na jest bu­do­wa wy­so­ko­spraw­nych blo­ków, bo pod­nie­sie­nie ich spraw­no­ści o 5 proc. skut­ku­je re­duk­cją emi­sji CO2 o 8 proc.

Za­ło­że­nia mik­su ener­ge­tycz­ne­go na rok 2050 na­to­miast za­kła­da­ją jesz­cze do­dat­ko­wo za­sto­so­wa­nie tech­no­lo­gii IGCC, czy­li pod­ziem­ne­go zga­zo­wa­nia wę­gla (pra­ce w tym kie­run­ku pro­wa­dzi m.in. na­le­żą­ca do Głów­ne­go In­sty­tu­tu Gór­nic­twa ko­pal­nia do­świad­czal­na Bar­ba­ra).

Dy­wer­sy­fi­ka­cja źró­deł

Pol­ska jest naj­więk­szym w UE i dru­gim po Ro­sji w Eu­ro­pie pro­du­cen­tem wę­gla ka­mien­ne­go. To z nie­go i z wę­gla bru­nat­ne­go pro­du­ku­je się obec­nie naj­tań­szą ener­gię. Ty­le że za­sob­ność na­szych złóż nie idzie w pa­rze z po­li­ty­ką kli­ma­tycz­ną UE, któ­ra przy­go­to­wa­ła Ro­ad Map 2050. Wy­ni­ka z niej, że je­śli wę­giel ma

w ogó­le być wy­ko­rzy­sty­wa­ny, to wy­łącz­nie z uży­ciem czy­stych tech­no­lo­gii CCS i IGCC.

Pol­ska ma plan sa­mo­dziel­nej dy­wer­sy­fi­ka­cji źró­deł ener­gii. Do gry wcho­dzą in­we­sto­rzy mor­skich farm wia­tro­wych. De­kla­ru­ją oni pro­jek­ty war­te ok. 200 mld zł. Na­dal za­mie­rza­my za­in­we­sto­wać w atom, choć po ka­ta­stro­fie w ja­poń­skiej elek­trow­ni ato­mo­wej Fu­ku­shi­ma np. Niem­cy za­de­kla­ro­wa­ly re­zy­gna­cję z ko­rzy­sta­nia z te­go źró­dła ener­gii. Czy w ta­kim ra­zie odej­ście od wę­gla – ro­dzi­me­go i ta­nie­go su­row­ca jest re­al­ne?

Bez hi­ste­rii

- Ma­pa Dro­go­wa 2050 nie jest przy­ję­ta i nasz rząd po­wi­nien ją opro­te­sto­wać - mó­wi „Rz" Ja­nusz Ste­in­hoff, by­ły mi­ni­ster go­spo­dar­ki. - Re­duk­cji emi­sji nie moż­na wpro­wa­dzać od­gór­ny­mi do­ku­men­ta­mi ob­ni­ża­ją­cy­mi kon­ku­ren­cyj­ność Eu­ro­py, ale na­tu­ral­ną dy­wer­sy­fi­ka­cją źró­deł. Ma­my szan­sę na gaz łup­ko­wy, więc wy­ko­rzy­staj­my ją, bo to ob­ni­ży ogól­ną ce­nę ga­zu – do­da­je.

– Po­nie­waż ma­my wę­giel, to wę­giel mieć bę­dzie­my. Uwa­żam, że wy­so­ko wy­daj­ne tech­no­lo­gie prze­twa­rza­nia wę­gla  w spo­sób na­tu­ral­ny bę­dą po­ja­wiać się na ryn­ku – mó­wił w ubie­głym ty­go­dniu MarekWosz­czyk, pre­zes URE.

Dziś w sie­dzi­bie Kom­pa­nii Wę­glo­wej zo­sta­nie za­pre­zen­to­wa­ny ra­port Mie­dzy­na­ro­do­wej Agen­cji Ener­gii na te­mat przy­szło­ści wę­gla.

Re­sort go­spo­dar­ki opu­bli­ko­wał ana­li­zę roz­wo­ju ener­ge­ty­ki w Pol­sce do 2050 r. Z do­ku­men­tu przy­go­to­wa­ne­go przez In­sty­tut Ba­dań Struk­tu­ral­nych i de­mo­sEu­ro­pa wy­ni­ka, że udział czar­ne­go zło­ta w pro­duk­cji ener­gii zna­czą­co spad­nie, choć nie prze­ło­ży się to na iden­tycz­ny spa­dek za­po­trze­bo­wa­nia na to pa­li­wo, bo pro­duk­cja ener­gii wzro­śnie pra­wie dwukrtot­nie.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Biznes
Poczta Polska staje na nogi? Wyraźna poprawa wyników
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne