Resort gospodarki opublikował analizę rozwoju energetyki w Polsce do 2050 r. Z dokumentu przygotowanego przez Instytut Badań Strukturalnych i demosEuropa wynika, że udział czarnego złota w produkcji energii znacząco spadnie, choć nie przełoży się to na identyczny spadek zapotrzebowania na to paliwo, bo produkcja energii wzrośnie prawie dwukrtotnie.
Zmniejszymy emisję?
W resorcie gospodarki trwają prace nad Narodowym Programem Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN). Założenia programu zostały przyjęte przez rząd 16 sierpnia 2011 r. 17 listopada w resorcie odbyła się debata publiczna „Energy-mix dla Polski". „W drugiej połowie 2012 r. przewidujemy drugą debatę. Wprace nad NPRGN zaangażowanych jest wiele resortów, instytutów badawczych i Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji. Zakończenie prac przewiduje się w 2013 roku" - czytamy w odpowiedzi resortu gospodarki dla „Rz".
Jak węgiel, to czysty
Z dokumentu „Mix energetyczny 2050" wynika, że Polska ma stawiać na czyste źródła energii. Już w 2030 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej ma się zmniejszyć w sumie do 51 proc.: 45 proc. to klasyczne spalanie, a 6 proc. z użyciem CCS, czyli technologii wychwytu i podziemnego magazynowania CO2. Tyle że do dziś nie wiadomo, czy jej zastosowanie będzie uzasadnione ekonomicznie na skalę przemysłową (pilotażową instalację w Polsce ma zbudować PGE w Bełchatowie). A instalacja CCS redukuje emisję CO2, ale i obniża sprawność elektrowni. Dlatego ważna jest budowa wysokosprawnych bloków, bo podniesienie ich sprawności o 5 proc. skutkuje redukcją emisji CO2 o 8 proc.
Założenia miksu energetycznego na rok 2050 natomiast zakładają jeszcze dodatkowo zastosowanie technologii IGCC, czyli podziemnego zgazowania węgla (prace w tym kierunku prowadzi m.in. należąca do Głównego Instytutu Górnictwa kopalnia doświadczalna Barbara).
Dywersyfikacja źródeł
Polska jest największym w UE i drugim po Rosji w Europie producentem węgla kamiennego. To z niego i z węgla brunatnego produkuje się obecnie najtańszą energię. Tyle że zasobność naszych złóż nie idzie w parze z polityką klimatyczną UE, która przygotowała Road Map 2050. Wynika z niej, że jeśli węgiel ma