Nabór rusza w najbliższy poniedziałek. Zapisy odbywać się będą drogą elektroniczną. Przy rekrutacji pod uwagę będą brane wyniki egzaminu gimnazjalnego oraz oceny uzyskane w gimnazjum z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz techniki. Do wyboru są dwa kierunki: górnik eksploatacji podziemnej oraz ślusarz i elektryk.
- Mamy telefony od dziewczyn, które chciałyby uczyć się w zawodzie górnika, niestety nie możemy ich przyjąć, gdyż nabór na kierunki górnicze skierowany jest tylko do chłopców. Ponadto uczeń, który chciałby się kształcić w zawodzie górnika, przedstawić musi zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w tym zawodzie - mówi Anna Witkowska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, która koordynuje nabór do nowej szkoły zawodowej. Obok funkcjonuje technikum od 2004 r. istnieje klasa kształcąca w zawodzie technik górnictwa podziemnego.
Pomysł otwarcia nowej szkoły górniczej pojawił się podczas rozmów prezydent miasta Grażyny Dziedzic z prezesami spółek węglowych oraz dyrektorami poszczególnych czterech rudzkich kopalń.
Honorowy patronat nad nową zasadniczą szkołą zawodową objęła prezes Kompani Węglowej, Joanna Strzelec - Łobodzińska. Kompania Węglowa, spółka będąca największym europejskim producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej, wszystkim absolwentom szkoły już teraz gwarantuje zatrudnienie po zakończeniu nauki.
Przed laty w Rudzie Śląskiej działały trzy technika górnicze oraz 10 zasadniczych szkół zawodowych oraz szkoła przysposabiająca młodzież do zawodu o profilu górniczym. Wszystkie zostały zamknięte z powodu restrukturyzacji górnictwa i gwałtownej redukcji zatrudnienia w kopalniach. Teraz ta tendencja się odwraca.