Z badania firmy brainlab wynika, że aż 91 proc. polskich internautów zdarza się odczuwać stres w pracy. Częściej stres dotyka ludzi w wieku 45 – 54 lata (95 proc. z nich) oraz osoby z wyższym wykształceniem (94 proc.). Co ciekawe, relatywnie niższy poziom stresu charakteryzuje branżę przemysłową, gdzie praca jest bardzo ciężka, ale mniej obciążająca psychicznie.
Jakie objawy najczęściej odczuwamy? Najczęściej jest to szybkie bicie serca, odczuwane przez 47 proc. badanych oraz ogólne poczucie lęku i niepokoju, które pojawia się u 39 proc. osób. Inne objawy to: zmęczenie i nadmierna ospałość (36 proc.), zły nastrój (31 proc.), pocenie się (31 proc.), utrata pewności siebie (26 proc.) oraz problemy z koncentracją (25 proc.). Co ciekawe, najczęściej objawy te odczuwają... kobiety.
W sytuacjach stresowych panie częściej niż panowie sięgają po leki uspokajające (8 proc. badanych), panowie zaś szukają odprężenia w paleniu papierosów i alkoholu (16 proc.). W stresie zarówno kobiety, jak i mężczyźni tracą ochotę na seks (9 proc. respondentów).
– Kobiety i mężczyźni w równym stopniu narażeni są na stres w pracy, jednak to właśnie panie diagnozują u siebie więcej objawów. Są bardziej wyczulone na to, co dzieje się z ich organizmem, a zarazem częściej chcą o tym mówić. Co ciekawe, zarówno kobietom, jak i mężczyznom zdarza się uciekać od problemów za pomocą „wspomagaczy" – leków czy używek. Panowie częściej sięgają po alkohol i papierosy, bo takie używki lepiej wpisują się w wizerunek „macho" niż tabletki na uspokojenie – mówi Natalia Sitarska z firmy brainlab.
Jakie są inne popularne metody na stres? Respondenci stawiają na wyciszenie i uspokojenie, np. poprzez liczenie w myślach do 10-ciu (tak robi 18 proc. badanych), uprawianie sportu (13 proc.) oraz ogólny wypoczynek i relaksację (12 proc.). Kobietom w walce ze stresem pomaga również rozmowa z bliską osobą (zadeklarowało tak 12 proc. respondentek) lub spacer (10 proc.).