List wystosowano w związku z wejściem negocjacji w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej w ostatnią fazę.

„Trzydzieści lat Wspólnej Polityki Rybołówstwa spowodowało poważne zmniejszenie liczebności populacji ryb, degradację ekosystemów i wyrządziło istotne szkody gatunkom morskim i ich siedliskom. Czterdzieści siedem procent oszacowanych stad ryb Oceanu Atlantyckiego i 80 procent w Morzu Śródziemnym to stada przełowione, podobnie jak pięć z siedmiu zbadanych stad w Morzu Bałtyckim" – czytamy w treści listu.

Jego autorzy podają, że zezwalając na przełowienie unijnych stad, rządy państw zgadzają się na utratę ponad 3 miliardów euro w wartości corocznych potencjalnych wyładunków, które mogłyby ponadto zapewnić ponad 100 tysięcy dodatkowych miejsc pracy.

„Apelujemy do ministrów odpowiedzialnych za rybołówstwo w UE, w tym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Stanisława Kalemby oraz jego zastępcy Wiceministra Pana Kazimierza Plocke, o zagwarantowanie, aby nowa Wspólna Polityka Rybołówstwa stała się narzędziem prawidłowego zarządzania rybołówstwem, zapewniła stabilne źródło dzikich zasobów ryb dla rynku Europejskiego i dobrą, dochodową przyszłość dla społeczności zależnych od tego sektora" – piszą autorzy.