Irena Rogowska, Wójt Gminy Wiejskiej Lubin nie ukrywa, że samorząd zabiegał o to nie tylko ze względów ekologicznych, aby chronić cenny przyrodniczo obszar, ale także dlatego żeby powstrzymać w ten sposób, planowaną na terenie gminy budowę kopalni.
- Nasze kilkuletnie starania przyniosły wspaniały efekt w postaci objęcia przez Komisję Europejską szczególną ochroną prawną najcenniejszych terenów przyrodniczych w gminie tj. Źródlisk koło Zimnej Wody. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała właśnie publikację informującą o tym, że Źródliska koło Zimnej Wody zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską jako Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 – cieszy się Rogowska.
Chroniony obszar Natura 2000 i jego otoczenie obejmuje 156 hektarów. Znajdujące się tam siedliska w ramach dyrektywy siedliskowej (specjalne obszary ochrony siedlisk -Special Areas of Conservation, na których obowiązują ochronne regulacje prawne) ze względu na swoją wartość i rzadkość występowania są uznawane przez Unię Europejską za priorytetowe.
Wśród licznych chronionych gatunków jest m.in. grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum), który zajmuje 70,03 % pokrycia. Są też łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion), które zajmują 10, 33 % pokrycia czy łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe (Ficario-Ulmetum) zajmujące 15,05 % pokrycia.
Ponadto występuje bezkręgowiec wymieniony w Załączniku II Dyrektywy Rady 92/43/EWG 1084 Osmoderma eremita (Pachnica dębowa).