W pierwszej połowie tego roku AMW zarobiła łącznie na sprzedaży działek  ponad 42 mln zł, nie wliczając w to Modlina. Zdaniem Krzysztofa Michalskiego prezesa AMW widać już lekkie ożywienie na rynku nieruchomości.-  Kilka z naszych transakcji oscylowało w granicach 1- 2  mln złotych. Poza Twierdzą Modlin, w czerwcu za blisko 13 mln zł sprzedaliśmy kompleks koszarowy z XIX wieku w Gdańsku przy ul. Słowackiego. Liczymy więc, że tendencja będzie zwyżkowa-  mówi prezes Michalski.

Twierdza Modlin dla Konkretu

W zasobach agencji wciąż pozostaje 5,4 tys. hektarów powojskowych terenów i 2,5 tysiąca opuszczonych przez armię pokoszarowych budynków, magazynów, a także obiektów  z których zrezygnowała policja czy straż graniczna. W tym roku powraca zainteresowanie większymi nieruchomościami, które inwestorzy omijali w ostatnich , kryzysowych latach. W połowie sierpnia, wreszcie, w dziewiątym z kolei przetargu, udało się AMW sprzedać kompleks modliński -  prawie 58 hektarów dawnej twierdzy, z unikalnym zabytkowym koszarowcem długim na 2,2 km. Nowym właścicielem została poznańska firma Konkret Wiesława Jana Prusieckiego. Za historyczną nieruchomość zapłaciła 17, 8 mln zł (od wylicytowanej kwoty 35,7 mln zł przysługiwała jej 50 proc. bonifikata – bo obiekt pozostaje w opiece konserwatora zabytków). To już kolejna inwestycja Konkretu w powojskowe tereny. Wcześniej w samym Poznaniu firma Prusieckiego przejęła dziewiętnastowieczne koszary 15. Pułku Ułanów Poznańskich i urządziła w nich pięciogwiazdkowy hotel, kompleks handlowy z luksusowymi  usługami. Adaptacja zabytkowych budynków zebrała liczne  branżowe nagrody i wyróżnienia.

Pod młotek lotnisko i wrocławska wyspa

Jeśli poprawa koniunktury na  powojskowe nieruchomości okaże się tendencja trwałą , AMW  liczy na zainteresowanie wrześniowym przetargiem na polotniskowe tereny w Nowym Mieście n.Pilicą. Pod młotek idzie prawie 500 hektarów gruntów, wycenionych na 35,9 mln zł. Agencja szykuje też ofertę  sprzedaży  koszarowego kompleksu  z 83 budynkami ( 33 hektary ziemi) w Łodzi, przy trasie na Pabianice. Wartość szacunkowa nieruchomości to 28 mln zł. Na ponad dwadzieścia mln zł AMW wyceniła niepotrzebne już armii tereny  dwóch działek przy ul Bukowskiej w Poznaniu. Na koniec roku znów pojawi się na rynku oferta sprzedaży wrocławskiej Kępy Mieszczańskiej – uwzględniająca już wskazania miejscowego planu zagospodarowania. Ta położona w centrum stolicy Dolnego Śląska, na odrzańskiej wyspie, dziesięciohektarowa  nieruchomość, podzielona już na 24 działki  miałaby cenę wywoławczą  w granicach 125 mln zł.