Rosnące znaczenie raportów społecznych, nacisk na mierzenie efektów działań społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), zrównoważony łańcuch dostaw oraz coraz większa presja na rozwiązania proekologiczne i przestrzeganie praw człowieka to przykłady aktualnych trendów rozwoju CSR, które będą miały coraz większy wpływ na polskie przedsiębiorstwa. Tak przynajmniej przewidują eksperci Forum Odpowiedzialnego Biznesu i przedstawiciele partnerskich firm organizacji, którzy przygotowali wykaz 10 trendów CSR na najbliższe lata.
Mirella Panek-Owsiańska, prezes FOB, wśród 10 trendów zwraca uwagę na dwa, które wkrótce staną się wyzwaniem i szansą dla firm: ekologię przyszłości i zrównoważony łańcuch dostaw.
Globalne reguły gry
Jak podkreśla szefowa FOB, ekologia przyszłości może dać impuls do rozwoju firm i całej gospodarki – zachęca bowiem do proekologicznych innowacji, które mogą się przełożyć na korzyści biznesowe. Jak choćby cieńsze i lżejsze opakowania, które pozwalają zmniejszyć zużycie surowców i ograniczyć koszty transportu.
Zdaniem Mirelli Panek-Owsiańskiej do wielu polskich firm CSR przyjdzie poprzez ich globalnych partnerów. – Coraz więcej naszych przedsiębiorstw jest już w łańcuchu dostaw międzynarodowych korporacji, które w ramach swych strategii CSR wymagają od dostawców przestrzegania określonych zasad związanych z ochroną środowiska czy prawami pracowniczymi – wyjaśnia Mirella Panek-Owsiańska.
Potwierdza to Magdalena Tokarczyk-Cyran, dyrektor marketingu meblarskiej Grupy Nowy Styl. – Jeśli chcemy się liczyć na europejskim i światowym rynku, musimy dostosować się do reguł gry. Część z naszych proekologicznych działań zorientowanych jest również na zdobycie przewagi konkurencyjnej. Bo w obliczu dużej konkurencji wygrywa ten, kto najlepiej odpowie na stawiane w przetargu wymogi. A one są coraz bardziej wygórowane. Stąd konieczność wprowadzania certyfikatów – wyjaśnia Magdalena Tokarczyk-Cyran.