Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2013 r. prowadził w sumie 206 tego typu spraw. 177 zostało w tym roku zakończonych, a w przypadku 156 strony wnioskujące otrzymały zgodę na przeprowadzenie transakcji. Takich decyzji też jest o ok. 20 więcej niż rok wcześniej, co pokazuje, że firmy coraz częściej zgłaszają zamiar dokonania koncentracji do urzędu.
Taki obowiązek dotyczy firm, których łączny obrót w roku poprzedzającym zgłoszenie przekroczył równowartość 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. W przypadku braku zgłoszenia mogą liczyć się z karą do 10 proc. rocznych przychodów. – Takie sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie – w 2013 r. było pięć takich przypadków – wyjaśnia Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK.
156 decyzji odnośnie do koncentrancji na rynku wydał w 2013 r. urząd antymonopolowy
Wydane zostały także trzy decyzje o umorzeniu postępowania w sprawie kontroli koncentracji, w 16 przypadkach zaś doszło do zwrotu zgłoszenia.
W 2013 r. urząd nie zablokował ani jednej transakcji oraz wydał tylko dwie decyzje, uzależniające ich sfinalizowanie od dodatkowych warunków. Firma Gaspol mogła przejąć część mienia Orlen Gaz, ale za cenę zmniejszenia swoich udziałów na rynkach lokalnych. Z kolei w drugiej decyzji warunkowej Polskapresse otrzymała zgodę na zakup Mediów Regionalnych, ale została zobligowana do sprzedania „Dziennika Wschodniego" i jego domen internetowych.