Od jutra mikro i małe przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z nowej usługi PARP „Planowanie działań w MSP a finansowanie zwrotne". Jej celem jest pomoc w realizacji przedsięwzięć gospodarczych finansowanych ze środków zwrotnych: kredytu lub leasingu. Usługa skierowana jest do przedsiębiorców, którzy mają pomysł na rozwój firmy, ale brakuje im kapitału na jego realizację, w ostatnich trzech latach nie korzystali z finansowania zewnętrznego, mieli trudności z uzyskaniem kredytu lub leasingu, mają obawy przed zadłużaniem się i potrzebują profesjonalnej pomocy.
– Z naszych badań wynika, że wśród wielu przedsiębiorców z sektora MSP (zwłaszcza mikro i małych) występuje niska świadomość korzyści związanych z korzystaniem z finansowania zwrotnego. Mają też obawy przed zadłużaniem się. W związku z tym wielu z nich nie prowadzi aktywnej polityki planowania działalności finansowej. Zmniejsza to szanse ich firm na rynkowy sukces – podkreśla Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.
Teraz przedsiębiorcy będą mogli rozwinąć swe firmy, korzystając, po pierwsze, z doradztwa i szkoleń, a po drugie, z preferencyjnych produktów bankowych. Kompleksowe usługi doradczo-szkoleniowe, które pomogą w zarządzaniu firmą oraz uzyskaniu dostosowanego do potrzeb finansowania zwrotnego, zaoferuje 13 wyspecjalizowanych firm, z którymi PARP zawarła umowy. Doradca zbada potrzeby spółki, wskaże, jak osiągnąć zamierzony cel biznesowy, dobierze najkorzystniejszy kredyt lub leasing i ułatwi załatwianie formalności z bankiem. Pomoże też w realizacji przedsięwzięcia i zarządzaniu finansami firmy przez jakieś sześć miesięcy. Firmy doradcze są zlokalizowane w 11 województwach (we wszystkich poza dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, opolskim i warmińsko-mazurskim).
Doradcy, w tym Wielkopolskie Centrum Ekspertyz Finansowych „Strategor" z Poznania, pomogą skorzystać z preferencyjnego finansowania przygotowanego przez cztery banki uczestniczące w programie. Są to: Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa (SK Bank), Idea Bank, Pekao Leasing oraz Deutsche Bank Polska (PARP nie wyklucza, że do programu przystąpią kolejne).
Banki przygotowały preferencyjne produkty finansowe m.in. dla start-upów, które będą indywidualnie dobierane przez doradców. W wyniku współpracy PARP z bankami powstało 18 takich produktów, które będą oferowane przedsiębiorcom wraz z doradztwem (do 100 godzin doradztwa w ramach jednej usługi, większość po uzyskaniu finansowania) i szkoleniem (dla dwóch przedstawicieli każdego przedsiębiorcy).