Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów mięsnych wędzonych tradycyjnie w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi trafił już do konsultacji społecznych. Przepisy w nim zwarte wychodzą naprzeciw producentom tradycyjnych wędlin, w których uderzyłyby nowe unijne prawo o wędzeniu, które wchodzi w życie od września 2014 r. Termin zgłaszania uwag mija 7 sierpnia 2014 r.

Najwięcej kontrowersji budzi zapis o zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych wytwarzanych w trakcie wędzenia, m.in. benzopirenu. Obecnie jego dopuszczalny poziom w kilogramie wędliny to 5 mikrogramów. Gdy zmieni się unijne prawo, nie będzie mógł przekraczać 2 mikrogramów.

O zmianie przepisów branża spożywcza wiedziała od ponad dwóch lat, jednak głośno zrobiło się o niej dopiero na początku tego roku. Drobni producenci – których zmiany dotkną najbardziej – zaznaczają, nikt się z nimi nie konsultował przy pracy nad nowelizacją. Przyznają jednak także, że wcześniej nie mieli organizacji reprezentującej ich interesy.

Resort rolnictwa wychodząc naprzeciw branży proponuje, aby wędliny trakcyjnie wędzone z zawartością benzopirenu nie przekraczającą 5 mikrogramów na kilogram produkty pozostały na krajowym rynku do 31 sierpnia 2017 roku. Odstępstwo to dotyczy jedynie tych firm spożywczych, które zgłoszą swoją działalność do powiatowego lekarza weterynarii. Mogą z niego skorzystać jedynie ci, którzy nie używają środków aromatyzujących dymu wędzarniczego. Ich wyroby nie musiałyby znaleźć się na liście produktów tradycyjnych. Nie musiałby być także objęte unijnymi systemami jakości. Produkty korzystające z ustępstwa miałyby być oznakowane znakiem kształcie kwadratu. Dziś te, które trafiają na rynek unijny mają owal, a ten sprzedawane na rynku krajowym koło.

Z badań przeprowadzonych przez inspekcję weterynaryjną w lutym i marcu 2014 roku wynika, że 38 proc. z 200 pobranych próbek nie spełniało nowych limitów, które będą obowiązywać od 1 września 2014 r.