Rusza jeden z największych projektów informatycznych w polskiej bankowości. Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił postępowanie na wdrożenie Centralnego Systemu Bankowego. Kontrakt obejmował będzie też dostawę niezbędnej infrastruktury IT oraz późniejszy serwis aplikacji. Obecnie instytucja korzysta z systemu def2000 autorstwa Asseco Poland. Jej przedstawiciele nie ukrywają, że rozwiązanie, które działa od 2004 r., nie zaspokaja już potrzeb BGK a jego dalsza modernizacja jest bezcelowa.

BGK szacuje, że budżet projektu sięgnie 20-120 mln zł. Wykonawca będzie miał 96 miesięcy na realizację projektu. Głównym kryterium wyboru najlepszej oferty (60-proc. waga) będzie funkcjonalność systemu. Przetarg odbędzie się w drodze procedury ograniczonej. BGK chce zaprosić do niego pięciu wykonawców, którzy będą musieli wpłacić wadium w wysokości 1 mln zł. Wnioski o dopuszczenie do przetargu można będzie składać do 10 grudnia. Instytucja już po raz drugi podchodzi do sprawy zakupy nowego głównego systemu IT. Poprzedni przetarg, ogłoszony w II półroczu 2011 r., nie przyniósł rozstrzygnięcia.

Do ścisłego finału dotarły wówczas konsorcja HP i Sygnity oraz Accenture i Cube.ITG. Ostatecznie drugie z konsorcjów nie zdecydowało się złożyć swojej oferty. Z kolei oferta HP i Sygnity znacząco przekraczała budżet zamawiającego. BGK przygotował na inwestycję 78,4 mln zł brutto tymczasem HP i Sygnity zażądały 204,4 mln zł. W tej sytuacji instytucja odwołała postępowanie. Kilka miesięcy temu BGK wrócił do tematu wymiany głównego systemu IT. Instytucja przeprowadziła dialog techniczny z siedmioma wykonawcami.

Na liście były m.in. giełdowe spółki Sygnity, Asseco Poland I Cube.ITG a także: Fiserv Polska, FIS Technology Services Poland, konsorcjum Business Consulting Center, Axxiome i Sybase Products Poland oraz konsorcjum Orbium, Orbium International i Orbium International AG. Nie wiadomo, które z wymienionych firm dostaną zaproszenie do złożenia ofert w przetargu.