Zależna firma Unipetrol uzyskała prawomocną decyzję czeskiego urzędu antymonopolowego dotyczącą przejęcia od włoskiego koncernu Eni akcji spółki Ceska Rafinerska, stanowiących ponad 32,4 proc. jej kapitału zakładowego. Dzięki temu Unipetrol będzie 100-proc. udziałowcem Ceska Rafinerska, która jest operatorem jedynych działających w Czechach rafinerii w Litvínowie i Kralupach, o łącznych zdolnościach przerobowych wynoszących 8,7 mln ton ropy rocznie.

Do zamknięcia transakcji powinno dojść w drugim kwartale tego roku. Wartości transakcji nie podano.

PKN Orlen w komunikacie prasowym zapewnia, że finalizacja transakcji zwiększy dostępność i bezpieczeństwo dostaw surowców dla części petrochemicznej Unipetrolu, wpływając korzystnie na możliwości dalszego jej rozwoju. Unipetrol największe wydatki inwestycje w petrochemię chce poczynić do 2017 r. Jest to ten obszar jego działalności, który przynosi największe zyski.

- Nabycie pakietu akcji spółki Ceska Rafinerska wpisuje się w strategię wzmacniania aktywów Unipetrol w Czechach. Unipetrol - jako jedyny właściciel spółki Ceska Rafinerska - będzie mógł w sposób optymalny zarządzać aktywami rafineryjnymi i petrochemicznymi - twierdzi Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen i przewodniczący rady nadzorczej Unipetrolu w opublikowanym komunikacie prasowym.

W ubiegłym roku Unipetrol sfinalizował transakcje kupna 16,3 proc. akcji spółki Ceska Rafinerska od Shella. W rezultacie powyższej transakcji powiększył swoje zdolności przerobowe do 5,9 mln ton ropy rocznie. W raporcie rocznym PKN Orlen podaje, że w związku z okazyjnym nabyciem przez Unipetrol akcji spółki Ceska Rafinerska rozpoznano zysk w wysokości 180 mln zł.