ArcelorMittal Poland, największy w Polsce producent stali, zadecydował o wznowieniu przygotowań do remontu wielkiego pieca nr 5 w krakowskiej hucie. Instalacja w obecnym kształcie może pracować tylko do połowy 2016 r. Przedłużenie jej żywotności stało pod znakiem zapytania m.in. z uwagi na koszty.

Wartość inwestycji jest szacowana na prawie 200 mln zł, a z dodatkowymi projektami w części przetwórczej - 500 mln zł.

– Przez te inwestycje ArcelorMittal Europe potwierdza, że rynki Europy Środkowo-Wschodniej mają dla koncernu strategiczne znaczenie oraz że krakowski oddział stanowi ważny ośrodek produkcji wyrobów płaskich (tj. blachy stalowej) w Polsce. Z zadowoleniem przyjęliśmy także ostatnie deklaracje rządu, które uznają znaczenie przemysłu stalowego dla polskiej gospodarki i jego kluczowy wpływ na inne gałęzie przemysłu, takie jak górnictwo, energetyka, transport, czy budownictwo. Oczekujemy równych szans dla energochłonnych gałęzi przemysłu w Polsce, bo dzięki temu będziemy mogli zachować konkurencyjność na arenie międzynarodowej, oferując wysokiej jakości produkty – mówi cytowany w komunikacie Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Przed decyzją ArcelorMittal Europe przeprowadził kompleksową ocenę warunków produkcji stali w Europie Środkowo-Wschodniej. Szczególną uwagę poświęcono konkurencyjności kosztowej w odniesieniu do cen energii, przepisów środowiskowych oraz prognoz dotyczących rozwoju popytu i podaży stali.