Wartość fuzji i przejęć wzrosła w III kwartale 2015 r. o 19 proc. do 1,047 bln dol. w porównaniu do roku ubiegłego. Liczba transakcji spadła jednak o 13 proc. – podaje Allen&Overy, powołując się na dane Mergermarket. Znacząco wzrosła wartość transakcji w sektorze usług finansowych – aż o 68 proc. w ujęciu rok do roku. To oznacza, że tegoroczna wartość transakcji (301,6 mld USD) już przekroczyła sumę z lat 2014 i 2013.
Na dużą aktywność w tym obszarze ma wpływ przede wszystkim konsolidacja wśród ubezpieczycieli oraz transakcje przeprowadzane w sektorze bankowym w Stanach Zjednoczonych – podają eksperci. Podkreślają jednocześnie, że Europa Środkowo – Wschodnia nadal pozostaje pod negatywnym wpływem kryzysu na Wschodzie, co powoduje, że zarówno ilość, jak i wielkość transakcji kształtuje się na stosunkowo niskim poziomie. Na szczęście widać już wstępne oznaki ożywienia i świeżego spojrzenia inwestorów na ten region. Widać też wzmożoną aktywność chińskiego kapitału, między innymi w Rosji czy w Czechach. Trzeci kwartał tego roku był okresem względnego ożywienia głównie w Czechach oraz Polsce – podają analitycy.
- Aktualna sytuacja na polskim rynku fuzji i przejęć pozwala na umiarkowany optymizm. Możemy dziś mówić o stabilizacji tego rynku, na co wskazuje liczba transakcji i ich skala. Szacujemy, że do końca roku liczba ta będzie zbliżona do ubiegłorocznych wyników. Największe transakcje odnotowaliśmy w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym, transportowym i rafineryjnym. Jedną z głównych była sprzedaż Home.pl, a także przejęcie PKP Energetyka wycenianą przez rynek na 477 mln euro. Co ważne, inwestorzy nie patrzą już na region CEE jako całość, a bardziej kierują swoją uwagę ku wybranym krajom. W tym kontekście widzimy duże zainteresowanie Polską – mówi, cytowany w komunikacie, Jacek Michalski, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy.