Reklama
Rozwiń

Arcydzieło Tycjana znalezione na przystanku autobusowym sprzedane za 89 mln złotych

Miniaturowy obraz Tycjana został sprzedany na aukcji za równowartość niemal 89 mln złotych. Jego historia jest równie niezwykła jak jego cena.

Publikacja: 04.07.2024 10:24

Niewielki obraz „Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu” trafił pod młotek na aukcji Christie’s w Lo

Niewielki obraz „Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu” trafił pod młotek na aukcji Christie’s w Londynie

Foto: PAP/EPA

Niewielki obraz „Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu” trafił pod młotek na aukcji Christie’s w Londynie z szacunkową ceną 15 – 25 milionów funtów i ostatecznie osiągnął cenę 17,5 miliona funtów (około 89 mln złotych) – najwyższą cenę, jaką kiedykolwiek wylicytowano na aukcji za dzieło tego artysty, poinformował dom aukcyjny Christie’s.

Obraz przedstawia Jezusa, Maryję i Józefa odpoczywających w drodze do Egiptu po tym, jak dowiedzieli się, że Herod, król Judei, chciał zabić młodego Jezusa.

Czytaj więcej

Tycjan i inni mistrzowie na Wawelu

Tycjan, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Tiziano Vecellio, stworzył dzieło w pierwszej dekadzie XVI wieku, na samym początku swojej kariery. Mierzący zaledwie 46,2 centymetra x 62,9 centymetra obraz jest maleńki w porównaniu z niektórymi ogromnymi dziełami, z których Tycjan stał się znany później. Jednak ten olejny obraz namalowany na płótnie ma niezwykłą historię.

Niezwykła historia miniaturowego obrazu Tycjana

Obraz był po kolei w kolekcjach wielu europejskich arystokratów, aż w czasie wojen napoleońskich został skradziony podczas francuskiej okupacji Wiednia w 1809 roku i zabrany do Paryża. Obraz, który znajdował się w pałacu Belweder w stolicy Austrii, powrócił do Wiednia w 1815 roku i ponownie trafił do prywatnych kolekcji, zanim w końcu w 1878 roku kupił go na aukcji John Alexander Thynne, 4. markiz Bath. Obraz znalazł się w kolekcji mieszczącej się w rezydencji markiza - Longleat, w Wiltshire w Anglii.

Czytaj więcej

„Zbawiciel świata” w Austrii. Niezwykłe odkrycie w muzeum w Wiedniu. „To Tycjan”

W 1995 roku obraz został skradziony z Longleat, domu potomków Thynne’a i zniknął zupełnie na siedem lat. Zupełnie przypadkiem został znaleziony w 2002 roku na przystanku autobusowym w Londynie przez detektywa sztuki Charlesa Hilla. Detektyw zapłacił 100 tys. funtów nagrody za informację o obrazie.

Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI