Rosyjska „stolica spa” powstanie za polską granicą

W obwodzie królewieckim niedaleko granicy z Polską Rosjanie chcą zbudować kryty park wodny z kompleksem wypoczynkowo-uzdrowiskowym, który ma być, jak wszystko w Rosji w wersji „naj” - tu największy w Rosji i Europie Północnej. Jego powierzchnia wyniesie 88 tysięcy metrów kwadratowych.

Publikacja: 25.05.2024 12:09

Rosyjska „stolica spa” powstanie za polską granicą

Foto: Adobestock

W Królewcu zaprezentowano projekt klastra turystyczno-rekreacyjnego „Aquapolis”. Ma powstać pod Zielenograckiem na bałtyckim wybrzeżu. Projekt został przedstawiony przez Aleksandra Kachanowicza, założyciela firmy K8 Integrated Development.

Aquapolis w Królewcu z pływającymi basenami

- Kilka lat temu postawiliśmy sobie za cel uczynienie naszego regionu rosyjską stolicą uzdrowiskową. Aby to osiągnąć, konieczna jest budowa dużej liczby nowoczesnych obiektów turystycznych. A nasz kompleks Aquapolis pozwoli nam uzyskać ten upragniony status – zapewniał urodzony w Królewcu Kachanowicz, cytowany przez portal kgd.ru.

Klaster turystyczno-rekreacyjny ma mieć powierzchnię 600 tysięcy metrów kwadratowych. W pierwszej linii nad samym morzem powstanie kryty park wodny, który, według zapewnień inwestora „ będzie największy w Rosji, Europie Północnej i krajach bałtyckich”. Jego powierzchnia wynosi 88 tysięcy metrów kwadratowych.

Czytaj więcej

Niezwykła inwestycja w Druskiennikach: morze pod dachem dla surferów

Cechą szczególną kompleksu będą „pływające” baseny z widokiem na morze. W parku wodnym ma ją być takie atrakcje jak, profesjonalna sztuczna fala do surfingu, spa, siłownie i sale fitness, sale do jogi, sekcje sportowe, strefy rekreacji i rozrywki. W podziemnej części kompleksu powstanie centrum handlowe. Dla wygody wczasowiczów zbudowany też będzie duży parking na 2 tysiące samochodów.

W Rosji nie buduje się spa, przez wojnę

Aleksander Kachanowicz podkreślił, że w ostatnich latach w Rosji praktycznie nie budowano aquaparków (w domyśle -przez wojnę), zatem K8 ma szansę „stworzyć najnowocześniejszy kompleks, nie mający sobie równych”. Inwestor zapewnił, że Aquapolis ma być egalitarnym obiektem, dostępnym dla każdego: średnia cena biletu na osobę w wyniesie 1000 rubli (43 zł).

W projekcie dużą wagę przywiązuje się do funkcji prozdrowotnej. Na terenie klastra otwarte zostanie nowoczesne sanatorium, w którym będą świadczone usługi w ramach powszechnych i dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. Ponadto Aquapolis zorganizuje system hoteli leczniczych. W hotelach pięcio- i trzygwiazdkowych goście będą mogli „pozbyć się stresu i poprawić zdrowie psychiczne”. A to ostatnie od agresji Putina na Ukrainę i coraz skuteczniejszych ukraińskich atakach w samej Rosji, bardzo wśród obywateli federacji podupada.

„Obwód królewiecki ma wspaniałe powietrze, niesamowicie gęstą zieleń i rozumiemy, że można tu stworzyć infrastrukturę turystyczną, w której ludzie będą chcieli zostać dłużej. Chcemy by mogli przyjeżdżać kilka razy w roku – powiedział dyrektor handlowy K8 Aleksandr Pronin.

Częścią kompleksu stanie się sieć hoteli-apartamentowców. Ich łączna powierzchnia wyniesie 300 tysięcy metrów kwadratowych. Kupujący będą mogli wykupić tam apartament i samodzielnie korzystać ze wszystkich usług i udogodnień hotelu lub włączyć go do programu wynajmu i zarabiać.

Czytaj więcej

Litwa mocno podnosi opłaty dla Rosjan. Królewiec zapłaci więcej za tranzyt

Projekt Aquapolis przewiduje także budowę obiektów socjalnych oraz dużego centrum edukacyjnego dla dzieci „Campus”. W kompleksie znajdzie się arena do pilotowania dronów, uniwersalna siłownia, sale dydaktyczne i laboratoria. Ośrodek zorganizuje całoroczne i krótkoterminowe szkolenia, kursy mistrzowskie, obozy i imprezy tematyczne dla dzieci i młodzieży.

Na wydzielonym terenie znajdą się biura dla specjalistów, którzy będą pracować w kompleksie Aquapolis. Reszta zostanie wystawiona na sprzedaż. Całkowita powierzchnia wyniesie około 180 tysięcy metrów kwadratowych.

Chińczyków w Królewcu nie chcą

Aby zapewnić dostępność komunikacyjną, inwestor planuje wybudować czteropasmową szosę od Pierścienia Nadmorskiego oraz stację kolejową. Firma chce też rozbudować ścieżkę rowerową z Zielenogradska, skąd do Aquapolis będą jeżdziły pojazdy elektryczne. Na terenie klastra znajdować się będzie ulica frontowa z widokiem na morze, deptak i tereny rekreacyjne. Plaże zostaną zagospodarowane zgodnie ze standardami Błękitnej Flagi (surowe normy ekologiczne, czystości wody itp).

Koszt Aquapolis inwestor szacuje na 77 miliardów rubli (3,3 miliarda zł), a łączny wpływ na gospodarkę to 105 miliardów rubli. Skąd te pieniądze? Jak wyjaśnił Kachanowicz, budowa klastra planowana jest za pieniądze własne i kredyty. Realizacja projektu stworzy prawie 1300 miejsc pracy dla stałych pracowników i 3900 w branżach pokrewnych. Etapowe otwieranie klastra planowane jest do 2031 roku.

Do kogo skierowany jest projekt Aquapolis? Władze Królewca i sam inwestor zapewniają, że to oferta dla Rosjan. Masowego napływu turystów z Chin w obwodzie się nie oczekuje i nie chce. Jak podkreślił Andriej Jermak z władz obwodu — nie ma tam obiektów standardu China Friendly. Pobyt grupy Chińczyków w 2017 r zakończył się wykupieniem wszystkich dostępnych wtedy w sklepach Królewca wyrobów z bursztynu. Chińczycy wydawali po milionie rubli (46 tys. zł) dziennie. Na takich turystów Królewiec mnie jest gotowy.

W Królewcu zaprezentowano projekt klastra turystyczno-rekreacyjnego „Aquapolis”. Ma powstać pod Zielenograckiem na bałtyckim wybrzeżu. Projekt został przedstawiony przez Aleksandra Kachanowicza, założyciela firmy K8 Integrated Development.

Aquapolis w Królewcu z pływającymi basenami

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
"Przerażające" wyniki badań uczciwości w firmach
Biznes
"Cwaniactwo zaczęło być trendy". Spadły standardy uczciwości w polskich firmach
Biznes
Polskie firmy duszone kosztami. Lista problemów
Biznes
Lego i Nike można nadal kupić w Rosji. Chciwość nie ma granic
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Biznes
Przyszłość prawa w świecie transformacji biznesu – relacja z Forum Legal Transformation 2024
Biznes
Ekonomista oszacował „moc” reprezentacji na Euro 2024. Która najsilniejsza?