Rosyjska „stolica spa” powstanie za polską granicą

W obwodzie królewieckim niedaleko granicy z Polską Rosjanie chcą zbudować kryty park wodny z kompleksem wypoczynkowo-uzdrowiskowym, który ma być, jak wszystko w Rosji w wersji „naj” - tu największy w Rosji i Europie Północnej. Jego powierzchnia wyniesie 88 tysięcy metrów kwadratowych.

Publikacja: 25.05.2024 12:09

Rosyjska „stolica spa” powstanie za polską granicą

Foto: Adobestock

W Królewcu zaprezentowano projekt klastra turystyczno-rekreacyjnego „Aquapolis”. Ma powstać pod Zielenograckiem na bałtyckim wybrzeżu. Projekt został przedstawiony przez Aleksandra Kachanowicza, założyciela firmy K8 Integrated Development.

Aquapolis w Królewcu z pływającymi basenami

- Kilka lat temu postawiliśmy sobie za cel uczynienie naszego regionu rosyjską stolicą uzdrowiskową. Aby to osiągnąć, konieczna jest budowa dużej liczby nowoczesnych obiektów turystycznych. A nasz kompleks Aquapolis pozwoli nam uzyskać ten upragniony status – zapewniał urodzony w Królewcu Kachanowicz, cytowany przez portal kgd.ru.

Klaster turystyczno-rekreacyjny ma mieć powierzchnię 600 tysięcy metrów kwadratowych. W pierwszej linii nad samym morzem powstanie kryty park wodny, który, według zapewnień inwestora „ będzie największy w Rosji, Europie Północnej i krajach bałtyckich”. Jego powierzchnia wynosi 88 tysięcy metrów kwadratowych.

Czytaj więcej

Niezwykła inwestycja w Druskiennikach: morze pod dachem dla surferów

Cechą szczególną kompleksu będą „pływające” baseny z widokiem na morze. W parku wodnym ma ją być takie atrakcje jak, profesjonalna sztuczna fala do surfingu, spa, siłownie i sale fitness, sale do jogi, sekcje sportowe, strefy rekreacji i rozrywki. W podziemnej części kompleksu powstanie centrum handlowe. Dla wygody wczasowiczów zbudowany też będzie duży parking na 2 tysiące samochodów.

W Rosji nie buduje się spa, przez wojnę

Aleksander Kachanowicz podkreślił, że w ostatnich latach w Rosji praktycznie nie budowano aquaparków (w domyśle -przez wojnę), zatem K8 ma szansę „stworzyć najnowocześniejszy kompleks, nie mający sobie równych”. Inwestor zapewnił, że Aquapolis ma być egalitarnym obiektem, dostępnym dla każdego: średnia cena biletu na osobę w wyniesie 1000 rubli (43 zł).

W projekcie dużą wagę przywiązuje się do funkcji prozdrowotnej. Na terenie klastra otwarte zostanie nowoczesne sanatorium, w którym będą świadczone usługi w ramach powszechnych i dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. Ponadto Aquapolis zorganizuje system hoteli leczniczych. W hotelach pięcio- i trzygwiazdkowych goście będą mogli „pozbyć się stresu i poprawić zdrowie psychiczne”. A to ostatnie od agresji Putina na Ukrainę i coraz skuteczniejszych ukraińskich atakach w samej Rosji, bardzo wśród obywateli federacji podupada.

„Obwód królewiecki ma wspaniałe powietrze, niesamowicie gęstą zieleń i rozumiemy, że można tu stworzyć infrastrukturę turystyczną, w której ludzie będą chcieli zostać dłużej. Chcemy by mogli przyjeżdżać kilka razy w roku – powiedział dyrektor handlowy K8 Aleksandr Pronin.

Częścią kompleksu stanie się sieć hoteli-apartamentowców. Ich łączna powierzchnia wyniesie 300 tysięcy metrów kwadratowych. Kupujący będą mogli wykupić tam apartament i samodzielnie korzystać ze wszystkich usług i udogodnień hotelu lub włączyć go do programu wynajmu i zarabiać.

Czytaj więcej

Litwa mocno podnosi opłaty dla Rosjan. Królewiec zapłaci więcej za tranzyt

Projekt Aquapolis przewiduje także budowę obiektów socjalnych oraz dużego centrum edukacyjnego dla dzieci „Campus”. W kompleksie znajdzie się arena do pilotowania dronów, uniwersalna siłownia, sale dydaktyczne i laboratoria. Ośrodek zorganizuje całoroczne i krótkoterminowe szkolenia, kursy mistrzowskie, obozy i imprezy tematyczne dla dzieci i młodzieży.

Na wydzielonym terenie znajdą się biura dla specjalistów, którzy będą pracować w kompleksie Aquapolis. Reszta zostanie wystawiona na sprzedaż. Całkowita powierzchnia wyniesie około 180 tysięcy metrów kwadratowych.

Chińczyków w Królewcu nie chcą

Aby zapewnić dostępność komunikacyjną, inwestor planuje wybudować czteropasmową szosę od Pierścienia Nadmorskiego oraz stację kolejową. Firma chce też rozbudować ścieżkę rowerową z Zielenogradska, skąd do Aquapolis będą jeżdziły pojazdy elektryczne. Na terenie klastra znajdować się będzie ulica frontowa z widokiem na morze, deptak i tereny rekreacyjne. Plaże zostaną zagospodarowane zgodnie ze standardami Błękitnej Flagi (surowe normy ekologiczne, czystości wody itp).

Koszt Aquapolis inwestor szacuje na 77 miliardów rubli (3,3 miliarda zł), a łączny wpływ na gospodarkę to 105 miliardów rubli. Skąd te pieniądze? Jak wyjaśnił Kachanowicz, budowa klastra planowana jest za pieniądze własne i kredyty. Realizacja projektu stworzy prawie 1300 miejsc pracy dla stałych pracowników i 3900 w branżach pokrewnych. Etapowe otwieranie klastra planowane jest do 2031 roku.

Do kogo skierowany jest projekt Aquapolis? Władze Królewca i sam inwestor zapewniają, że to oferta dla Rosjan. Masowego napływu turystów z Chin w obwodzie się nie oczekuje i nie chce. Jak podkreślił Andriej Jermak z władz obwodu — nie ma tam obiektów standardu China Friendly. Pobyt grupy Chińczyków w 2017 r zakończył się wykupieniem wszystkich dostępnych wtedy w sklepach Królewca wyrobów z bursztynu. Chińczycy wydawali po milionie rubli (46 tys. zł) dziennie. Na takich turystów Królewiec mnie jest gotowy.

W Królewcu zaprezentowano projekt klastra turystyczno-rekreacyjnego „Aquapolis”. Ma powstać pod Zielenograckiem na bałtyckim wybrzeżu. Projekt został przedstawiony przez Aleksandra Kachanowicza, założyciela firmy K8 Integrated Development.

Aquapolis w Królewcu z pływającymi basenami

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Przyszłość prawa w świecie transformacji biznesu – relacja z Forum Legal Transformation 2024
Biznes
Ekonomista oszacował „moc” reprezentacji na Euro 2024. Która najsilniejsza?
Biznes
System kaucyjny u bram, lobbing odpocznie. Jest trzeci wniosek operatora
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Biznes
Renasansu atomu już nic nie zatrzyma. Efekt? Wielka hossa na zapomnianym rynku
Biznes
Euro 2024 to emocje nie tylko sportowe. Spółki giełdowe wydają krocie na sponsoring