Organizatorem jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ). W czasie wyjazdu odbędą się m.in. spotkania z japońskimi organizacjami wsparcia biznesu, rozmowy B2B, a także seminarium poświęcone prowadzeniu działalności gospodarczej w Japonii. PAIZ chce przedstawić japońskim firmom możliwości inwestowania w Polsce oraz zaprezentować strefy: pomorską, legnicką, łódzką oraz wałbrzyską. W tej ostatniej japońskie firmy zainwestowały już równowartość blisko 5 miliardów złotych. Jedenastu japońskich inwestorów działających na Dolnym Śląsku związanych jest z branżą motoryzacyjną. Prawdopodobnie PAIZ mocno liczy, że uda się pozyskać kolejne inwestycje z tego sektora.
Jak poinformowała w piątek Krystyna Olesińska z PAIZ, w misji do Japonii wezmą udział polskie firmy działające w sektorze kolejowym, budowlanym, chemicznym, spożywczym, motoryzacyjnym, turystycznym, zielonych technologii oraz maszynowym.
To kolejna misja, którą w ostatnich miesiącach organizuje PAIZ. Agencja podkreśla, że blisko jedna trzecia sfinalizowanych przez nią w 2015 roku inwestycji to efekt właśnie zagranicznych misji, w których uczestniczą przedstawiciele firm, regionów i specjalnych stref ekonomicznych. W grudniu ubiegłego roku PAIZ zabrał 11 przedsiębiorców do Danii i na Grenlandię w ramach programu Go Arctic. W programie były m.in. prezentacje międzynarodowych projektów w sektorze energetyki odnawialnej i forum B2B przedsiębiorców polskich i duńskich w Danii, natomiast w Grenlandii odbyły się spotkania z przedstawicielami lokalnych władz, tamtejszą Polonią i lokalnym biznesem, a także rozmowy w ministerstwach zasobów naturalnych, rybołówstwa, polowań i leśnictwa oraz środowiska i natury. Wcześniej, w listopadzie zorganizowany został kilkudniowy wyjazd do Etiopii, gdzie o kontrakty inwestycyjne starają się polskie firmy maszynowe, energetyczne i górnicze. Możliwości ekspansji na rynku etiopskim sondowały także polskie przedsiębiorstwa handlowe. W listopadzie PAIZ współorganizowała także misję w Chinach.
W ubiegłym roku PAIZ sfinalizowała łącznie 56 inwestycji. Mają one przynieść gospodarce ponad 9 tys. nowych miejsc pracy, o 300 więcej niż przed rokiem. Najwięcej projektów przyniósł sektor badawczo-rozwojowy, następnie motoryzacyjny oraz branża nowoczesnych usług dla biznesu oraz ICT. Pod względem źródeł napływu inwestycji dominują Stany Zjednoczone, a także Niemcy.
Obecnie PAIZ prowadzi 186 projektów inwestycyjnych, o jedną piątą więcej niż w ub. roku. Wszystkie razem mogą stworzyć 38,5 tys. nowych miejsc pracy. – Zainteresowanie inwestorów jest duże, ale ich wymagania rosną. Będą oczekiwać coraz bardziej wyrafinowanej i kompleksowej obsługi inwestycyjnej – zaznacza prezes PAIZ, Sławomir Majman.