Unia zmieni rozporządzeniem świat opakowań

Rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych bliżej wejścia w życie. Porozumienie polityczne w tej sprawie osiągnęły Rada UE i Parlament Europejski.

Publikacja: 06.03.2024 03:00

Państwa UE muszą zapewnić zbiórkę co najmniej 90 proc. plastikowych butelek jednorazo- wego użytku

Państwa UE muszą zapewnić zbiórkę co najmniej 90 proc. plastikowych butelek jednorazo- wego użytku

Foto: AdobeStock

To znaczy, że Unia Europejska nadal przygotowuje rozporządzenie, którego prezentacja wstrząsnęła przed rokiem europejskim przemysłem opakowaniowym i spożywczym. UE sięgnęła po rozporządzenie, które w każdym z krajów wejdzie bezpośrednio do prawodawstwa (nie musi być implementowana jak dyrektywa), ponieważ członkowie UE, w tym Polska, bardzo opieszale wdrażają dyrektywy. Polska np. do tej pory nie uchwaliła ustawy nt. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Unia ma problem, ponieważ mocno rośnie w Europie ilość odpadów opakowaniowych. Celem nowych przepisów jest więc zatrzymanie rosnącej góry śmieci i pobudzenie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.

Czytaj więcej

Trzeba już płacić za jednorazowe opakowania z restauracji

Wymogi, które zawiera rozporządzenie, uwzględniają cały cykl życia opakowania. Przede wszystkim opakowania mają być bezpieczne i zrównoważone, czyli m.in. wszystkie mają nadawać się do recyklingu. Zadaniem rozporządzenia jest znaczne ograniczenie wytwarzania odpadów opakowaniowych, ma ono też wyznaczać cele ponownego użycia, ograniczyć niektóre rodzaje opakowań jednorazowego użytku.

Ma być mniej PFAS, czyli wieczne chemikalia

Zminimalizowana ma być też ilość substancji potencjalnie niebezpiecznych, chodzi tu m.in. o substancje PFAS, tzw. wieczne chemikalia. Rozporządzenie zaostrza wymogi dotyczące substancji stosowanych w opakowaniach – ogranicza np. wprowadzanie do obrotu opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością zawierających per- i polifluorowane substancje alkilowe (PFAS).

Czytaj więcej

Biedronka stawia pierwsze recyklomaty. Podała pierwszą lokalizacje

We wstępnym porozumieniu utrzymano główne cele na lata 2030 i 2040 dotyczące minimalnej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Wyłączone zostaną z tych celów kompostowalne opakowania z tworzyw sztucznych i opakowania, których składnik z tworzywa sztucznego stanowi mniej niż 5 proc. całkowitej masy opakowania.

Trzy lata po wejściu w życie rozporządzenia KE będzie musiała ocenić stan rozwoju technologicznego opakowań z tworzyw sztucznych na bazie biologicznej oraz ustanowić wymogi zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do zawartości w opakowaniach bioproduktów.

Czytaj więcej

Unia chce szybciej pożegnać plastikowe torebki

Unia Europejska chce ograniczyć „wożenie powietrza”

Bruksela chce też ograniczyć „wożenie powietrza” – nowe przepisy mają ograniczyć zbędne opakowania poprzez ustalenie maksymalnego wskaźnika pustej przestrzeni na poziomie 50 proc. w opakowaniach zbiorczych, transportowych i w e-commerce, a od producentów chce wymagać minimalizacji wagi i objętości opakowań. Ważne jest też ponowne użycie opakowań i ponowne napełnianie, choć tu cele różnią się w zależności od rodzaju opakowań, inne są np. dla napojów alkoholowych i bezalkoholowych opakowań transportowych. Zwolnione z tego wymogu są opakowania kartonowe. Rozporządzenie wymusza też wprowadzenie systemów kaucyjnych. Do 2029 r. państwa członkowskie muszą zapewnić selektywną zbiórkę co najmniej 90 proc. plastikowych butelek jednorazowego użytku i metalowych pojemników na napoje.

Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?
Materiał partnera
Promocja działań dla wspólnej przyszłości
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa