Holenderski koncern przejmuje Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

Infinitas Learning, jeden z największych europejskich dostawców rozwiązań wspierających edukację, podpisał umowę zakupu wszystkich akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych S.A. (WSiP), drugiego największego wydawcy edukacyjnego w Polsce. Transakcja zostanie sfinalizowana po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Publikacja: 19.01.2024 15:25

Holenderski koncern przejmuje Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

Foto: Adobe Stock

W ostatnich latach, działając w ramach Central Group, środkowoeuropejskiej grupy inwestycyjnej, WSiP odnowił portfolio swoich produktów oraz rozwijał szereg rozwiązań cyfrowych. Jak twierdzą spółki w komunikacie dzięki wsparciu Infinitas Learning, WSiP będzie jeszcze lepiej przygotowany do dalszego wprowadzania innowacji i wzmacniania swojej pozycji na polskim rynku.

Zgodnie z zapowiedziami, Infinitas Learning chce, aby WSiP zachował autonomię w rozwijaniu produktów i usług dla polskiego systemu edukacji. Zarówno WSiP, jak i Infinitas twierdzą, że doświadczenie nowego akcjonariusza w rozwijaniu cyfrowych rozwiązań edukacyjnych wprowadzi WSiP na jeszcze wyższy poziom innowacyjności, co przełoży się na cały system edukacji w Polsce.

- Jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do tej transakcji. WSiP skorzysta na tym, że stanie się częścią grupy Infinitas Learning i będzie mógł korzystać z międzynarodowych doświadczeń w zakresie blended learning, czyli nauki hybrydowej, z użyciem materiałów papierowych oraz różnorodnych materiałów cyfrowych – mówi Jerzy Garlicki, Prezes Zarządu WSiP. - Wnioski płynące z funkcjonowania platform edukacyjnych Infinitas Learning na innych rynkach pozwolą dostarczać nam jeszcze lepsze rozwiązania dla nauczycieli i uczniów w Polsce, pomagając w pełni wykorzystać ich potencjał. To także kolejny impuls prowadzący do wzmocnienia naszej pozycji na rynku - twierdzi Garlicki.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani wejściem na polski rynek poprzez przejęcie najdłużej działającego i jednego z najbardziej znanych wydawców podręczników. Jesteśmy pod wrażeniem zespołu WSiP i jego osiągnięć w ostatnich latach – podkreśla z kolei Taco Morelisse, CEO Infinitas Learning. - Wierzę, że wspólnie możemy osiągać kolejne sukcesy. Nasze doświadczenie w blended learning w połączeniu z naszymi platformami edukacyjnymi pozwoli nam wspierać i wzmacniać cyfrową ofertę WSiP, dostosowaną do lokalnych potrzeb polskiego rynku. WSiP doskonale wpisuje się w rodzinę Infinitas Learning, a przejęcie firmy jest zgodne ze strategią inwestycyjną naszego głównego udziałowca, NPM Capital - dodaje.

- Jesteśmy dumni, że w ciągu pięciu lat naszego zaangażowania, udało się wprowadzić WSiP do wyższej ligi – poprzez inwestycje w odnowienie oferty produktowej i przyspieszenie cyfrowej transformacji. Cieszymy się, że ugruntowana pozycja rynkowa WSiP zostanie dodatkowo wzmocniona dzięki połączeniu sił z grupą Infinitas Learning. Central Group pozostaje zaangażowana w polski rynek i z niecierpliwością czeka na ponowne wykorzystanie swoich zasobów w Polsce – powiedział Zoltán Varga, prezes Central Group.

WSiP jest drugim największym i najdłużej działającym wydawcą podręczników szkolnych i materiałów wspierających naukę w Polsce. Firma przygotowuje publikacje dla wszystkich segmentów edukacyjnych – od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, aż po licea ogólnokształcące, technika i szkoły branżowe. W badaniu znajomości marki przeprowadzonym przez Fast Solutions w 2022 roku, 99,7 proc. nauczycieli wskazało, że zna markę WSiP.

W ostatnich latach WSiP z powodzeniem realizował projekty z zakresu transformacji cyfrowej. Na rynku pojawiła się m.in. zupełnie nowa oferta podręczników dla szkół podstawowych, a także innowacyjna platforma e-learningowa – EDURANGA. Firma regularnie przygotowywuje nowe edycje podręczników dla wszystkich segmentów edukacji.

WSiP zatrudnia ponad 500 osób. W rankingu magazynu Forbes i firmy badawczej Statista (2023) spółka została uznana za jednego z najlepszych pracodawców w Polsce.

Infinitas Learning jest europejskim dostawcą innowacyjnych produktów i usług w obszarze nauki i edukacji. Misją firmy jest tworzenie elastycznych rozwiązań, które wspierają innowacyjne sposoby uczenia na miarę XXI wieku. Podmioty działające w ramach grupy oferują zestaw narzędzi edukacyjnych, które są wykorzystywane w szkołach podstawowych i średnich, w dalszej edukacji, a także w firmach. Materiały dydaktyczne przygotowywane w ramach grupy są zgodne z lokalnymi programami nauczania, a ich koncepcja wynika z badań nad procesami uczenia się.

W ramach grupy Infinitas Learning działają: Noordhoff & Futurewhiz (Holandia), Plantyn (Belgia), Leya (Portugalia), Liber (Szwecja) oraz Infinitas Product & Technology (Holandia). Wszystkie firmy zajmują pierwszą bądź drugą pozycję na swoich rynkach i docierają do ponad 5 milionów uczniów. Grupa zatrudnia przeszło 1500 osób i ma siedzibę w Utrechcie, w Holandii.

NPM Capital, główny udziałowiec Infinitas Learning, inwestuje w spółki średniej wielkości z siedzibą w krajach Beneluksu i wspiera je w wejściu w kolejną fazę wzrostu. Środki będące w dyspozycji NPM Capital umożliwiają prowadzenie projektów inwestycyjnych o długim horyzoncie. Obecnie NPM Capital posiada pakiety akcji 24 spółek (większościowych i mniejszościowych).

Central Group z siedzibą w Budapeszcie, jest natomiast prywatną grupą inwestycyjną w Europie Środkowej z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakresie udanych inwestycji w różnych branżach. Jej flagowe holdingi wydawnicze, Central Media i Gremi Media są wiodącymi niezależnymi grupami medialnymi odpowiednio na Węgrzech i w Polsce, obecnymi również na Słowacji i w Czechach. Central Group nabyła WSiP od Advent International w 2018 roku.

Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją