Izraelski milioner zrywa z Harvardem. Za antyizraelski list studentów

Izraelski miliarder Idan Ofer i jego żona Batia odchodzą z zarządu Harvardu w proteście przeciwko reakcji kierownictwa uniwersytetu na ataki terrorystyczne Hamasu na Izrael.

Publikacja: 13.10.2023 20:21

Harvard stracił wpływowego sponsora

Harvard stracił wpływowego sponsora

Foto: Bloomberg

„Niestety, nasza wiara w kierownictwo uniwersytetu została nadłamana i nie możemy w dobrej wierze nadal wspierać Harvardu i jego komitetów” – stwierdziła para w oświadczeniu dla CNN.

Według Bloomberga, w którym Izraelczyk zajmuje 80. miejsce, Idan Ofer zgromadził fortunę wycenioną na prawie 20 miliardów dolarów.

Decyzja Oferów o ustąpieniu z zarządu Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda pogłębia kontrowersje na uniwersytecie po opublikowaniu antyizraelskiego oświadczenia wydanego przez koalicję grup studenckich. W liście tym obwiniano wyłącznie Izrael o śmiertelne ataki Hamasu, wywołując burzę i skłaniając niektórych studentów do zdystansowania się od niej.

Idan Ofer

Idan Ofer

Bloomberg

Antyizraelski list nie był jednak głównym powodem decyzji Oferów o rezygnacji i skrytykowaniu kierownictwa Harvardu - informuje CNN. Rezygnacja była spowodowana reakcją kierownictwa Harvardu na ataki na Izrael. „Potępiamy tych, którzy chcą zrzucić winę na naród Izraela za okrucieństwa popełnione przez organizację terrorystyczną Hamas” – oznajmili Ofer. „Nasza decyzja” o rezygnacji z członkostwa w zarządzie „została przyspieszona brakiem wyraźnych dowodów wsparcia ze strony kierownictwa Uniwersytetu dla narodu Izraela po tragicznych wydarzeniach ostatniego tygodnia, w połączeniu z ich widoczną niechęcią do uznania Hamasu za to, co jest -organizacją terrorystyczną” – stwierdził Ofer.

Zarządowi Kennedy School przewodniczy miliarder David Rubenstein, a w jego skład wchodzą przedstawiciele biznesu i organizacji filantropijnych, którzy doradzają dziekanowi i według strony internetowej uczelni są „jednymi z najbardziej zaangażowanych we wsparcie finansowe” szkoły.

Czytaj więcej

Niemcy. Co dalej z pomocą finansową dla Palestyńczyków?

Według „Forbesa” Idan Ofer jest synem miliardera żeglugowego Sammy’ego Ofera, niegdyś najbogatszego człowieka w Izraelu, który zmarł w 2011 roku. Jest właścicielem większościowych udziałów w Israel Corp., konglomeracie energetycznym, żeglugowym i chemicznym. Jest także większościowym udziałowcem w Kenon Holdings, spółce holdingowej notowanej na giełdzie w Nowym Jorku.

Harvard nie skomentował rezygnacji i krytyki ze strony Oferów. Zamiast tego uniwersytet powołał się na oświadczenie wideo opublikowane w czwartek wieczorem przez rektora Harvardu Claudine Gay. „Ludzie pytali mnie, na czym stoimy. Więc pozwólcie, że wyrażę się jasno. Nasz uniwersytet odrzuca terroryzm – w tym barbarzyńskie okrucieństwa popełniane przez Hamas” – powiedział Gay. „Nasz Uniwersytet odrzuca nienawiść – nienawiść do Żydów, nienawiść do muzułmanów, nienawiść do jakiejkolwiek grupy ludzi ze względu na ich wiarę, pochodzenie narodowe lub jakikolwiek aspekt ich tożsamości” – powiedziała rektor.

Czytaj więcej

Jak dostać się na Harvard? Najłatwiej przez pośrednika, ale będzie drogo

Gay dodał, że Harvard „odrzuca nękanie i zastraszanie jednostek ze względu na ich przekonania” i „przywiązuje wagę do wolności wypowiedzi”. „To zaangażowanie rozciąga się nawet na poglądy, które wielu z nas uważa za niewłaściwe, a nawet oburzające. Nie karzemy ani nie nakładamy sankcji na ludzi za wyrażanie takich poglądów” – stwierdził Gay, dodając, że nie stanowi to w żadnym wypadku poparcia dla tych poglądów.

Po opublikowaniu antyizraelskiego oświadczenia dyrektorzy generalni i liderzy biznesu, w tym miliarder Bill Ackman, wezwali do publicznego ujawnienia nazwisk studentów powiązanych z organizacjami, które poparły to oświadczenie. Dzieje się tak pomimo tego, że część uczniów dystansuje się od listu lub twierdzi, że go nie widziała. W środę w pobliżu kampusu Harvardu przejechał billboard „doxing truck”, na którym widniały nazwiska i twarze studentów, którzy ponoć byli powiązani z tym oświadczeniem – informuje CNN.

„Niestety, nasza wiara w kierownictwo uniwersytetu została nadłamana i nie możemy w dobrej wierze nadal wspierać Harvardu i jego komitetów” – stwierdziła para w oświadczeniu dla CNN.

Według Bloomberga, w którym Izraelczyk zajmuje 80. miejsce, Idan Ofer zgromadził fortunę wycenioną na prawie 20 miliardów dolarów.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Pierwsza od siedmiu lat awaria rakiety Muska. Może spłonąć 20 satelitów
Biznes
Niemcy chcą się pozbyć chińskich gigantów z sieci 5G. Stają do walki z Huawei i ZTE
Biznes
UE chce, by dane napędzały biznes. Ale polskie firmy mają obawy
Biznes
„Efekt Hollywood” bije w polskie kina: dwa kwartały spadków
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Biznes
Białoruskie firmy przenoszą się z Litwy do Polski. Wiadomo dlaczego
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą