Grupa KGHM podsumowuje półrocze

Mocna i stabilna produkcja w Polsce, zagraniczne złoża bardziej kapryśne.

Publikacja: 24.07.2023 13:26

Grupa KGHM podsumowuje półrocze

Foto: materiały prasowe

W I połowie br. grupa KGHM wyprodukowała ponad 351 tys. ton miedzi płatnej, o 7 proc. mniej niż rok wcześniej.

Polska lokomotywa

Polska część była odpowiedzialna za wytworzenie 296 tys. ton miedzi elektrolitycznej – praktycznie tyle samo, co rok wcześniej. W przypadku krajowej produkcji zmieniła się struktura: niemal 195 tys. ton powstało w hutach ze wsadów własnych (poza rudą z kopalń huty przerabiają złom), to o niemal 10 proc. więcej rok do roku. Produkcja górnicza była najwyższa od 5 lat i o 2 proc. wyższa rok do roku.

Chilijski zakład Sierra Gorda wyprodukował – licząc dla 55 proc. udziałów KGHM w joint-venture - 40,1 tys. ton miedzi, o prawie 10 proc. mniej niż rok wcześniej. To pochodna niższej zawartości miedzi w eksploatowanej rudzie - niższy był uzysk metalu mimo większej ilości przerobionej rudy.

Produkcja w kopalniach zrzeszonych w KGHM International obniżyła się rok do roku o aż 58 proc., do 15,4 tys. ton – ten spadek również ma podłoże geologiczne (w kopalni Robinson w USA eksploatowana jest przejściowo złoże o niskiej zawartości miedzi).

Czytaj więcej

KGHM ma zgodę rządu na budowę małej elektrowni atomowej

Grupa wyprodukowała również w minionym półroczu niemal 712 ton srebra, o ponad 4 proc. więcej niż rok wcześniej. W spółce matce powstało 699 ton, o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Produkcja górnicza srebra w KGHM sięgnęła ponad 677 ton – to najwięcej od 2004 r. i o 2 proc. więcej rok do roku.

„Produkcja miedzi w grupie została zrealizowana zgodnie z założeniami budżetu na I półrocze, przy czym przekroczenie planu wystąpiło w KGHM Polska Miedź i Sierra Gorda, natomiast spadek w relacji do planu zanotowano w KGHM International. Produkcja srebra kształtowała się powyżej założeń budżetowych” – czytamy w raporcie.

Stabilna sprzedaż

Sprzedaż miedzi w I półroczu była stabilna w ramach grupy i wyniosła blisko 364 tys. ton, w tym spółka matka znalazła nabywców na 304 tys. ton, o prawie 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż srebra w grupie skurczyła się o ponad 4 proc., do 699,9 ton. Polska część sprzedała 683,4 ton, o 4,2 proc. mniej rok do roku.

W I połowie br. grupa KGHM wyprodukowała ponad 351 tys. ton miedzi płatnej, o 7 proc. mniej niż rok wcześniej.

Polska lokomotywa

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Mieszkańcy Arktyki skarżą się Putinowi na rosyjski koncern. „Zagraniczni agenci"
Biznes
Kiedy dojrzałość spotyka się z młodością, powstaje zupełnie nowa jakość
Biznes
GUS: Polskie firmy mniej inwestują niż rok temu. Mają też gorsze wyniki
Biznes
Ruszyły trójstronne rozmowy o przyszłości Poczty Polskiej. Jak ocalić firmę?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Biznes
Poczta Polska. Czy związki zawodowe dobiją spółkę?
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?