Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego przyjęła w ub. tygodniu opinię, w której podkreśla potrzebę rozwoju korytarzy transportowych Północ-Południe. Przykładem ma być Via Carpathia, który pozwoliłby lepiej skomunikować północną i południową część kontynentu oraz pomógłby w zmniejszaniu różnic rozwojowych pomiędzy regionami. - W ostatnim czasie działania na rzecz Via Carpathia zdecydowanie przyspieszyły. To w znacznej mierze zasługa inicjatyw podejmowanych przez polski rząd, jak niedawna warszawska konferencja ministrów infrastruktury państw na tym szlaku – stwierdził europoseł Tomasz Poręba na konferencji w Rzeszowie. Według Poręby, poparcie dla projektu zadeklarowała także unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego Corina Cretu.

Via Carpatia to międzynarodowa trasa mająca pobiec od krajów regionu bałtyckiego na południe w region karpacki. Będzie więc nowym połączeniem północy z południem Europy, w zamierzeniach mającym integrować systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. – Dla Polski ten korytarz ma szczególne znaczenie. Ożywi wschodnie województwa – deklarował Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. Zdaniem resortu, trasa pozwoli także na zwiększenie wymiany gospodarczej z krajami południa Europy.

Polski odcinek szlaku Via Carpathia przebiega od granicy z Litwą w Budzisku, przez Białystok, Lublin i Rzeszów do granicy ze Słowacją w Barwinku. Odcinek ten ma długość prawie 600 km: w jego skład wchodzą fragmenty dróg: S61, DK8, S19. Jednak choć rząd deklaruje potrzebę realizacji inwestycji, w budżecie nie zaplanowano na nią pieniędzy. Ministerstwo nie podaje także kosztów przedsięwzięcia. Jego sfinansowanie jest tym bardziej problematyczne, że rząd ma problem ze znalezieniem funduszy na budowę dróg już wcześniej zaplanowanych w rządowym programie.

Projekt Via Carpatia powstał dziesięć lat temu. W 2006 roku z inicjatywy Polski odbyła się międzynarodowa konferencja w Łańcucie z udziałem ministrów ds. transportu Litwy, Polski, Słowacji i Węgier, na której formalnie utworzono międzynarodowy szlak drogowy łączący te kraje.