Na pierwszym miejscu listy Bloomberga wciąż jest Elon Musk (263,9 mld dolarów majątku) na drugie wskoczył miliarder z Indii - Gautam Adani (146,8 mld dolarów majątku), a Jeff Bezos spadł na trzecie miejsce z majątkiem wycenianym na 145.8 mld dolarów.

Gautam Adani

Gautam Adani

AFP

Adani, który jeszcze 10 miesięcy temu znajdował się na 14 miejscu, to pierwsza osoba z Azji, która znalazła się tak wysoko na liście Bloomberga. Lista od dawna jest zdominowana przez białych przedsiębiorców branż technologicznych. Akcje jego flagowej firmy Adani Enterprises Ltd. wzrosły w tym tygodniu do rekordu, a niektóre spółki z jego grupy zyskały o ponad 1000% od 2020 roku.

Adani wyprzedził Bezosa o zaledwie 19 milionów dolarów, ponieważ wyprzedaż technologii w piątek ponownie uderzyła w fortuny najbogatszych Amerykanów. Zmiana w rankingu zamożności może być chwilowa i zależy w dużej mierze od wartości akcji Amazon.com Inc., które w tym roku spadły o 26%.

Czytaj więcej

Lotnisko w Mumbaju na sprzedaż

Adani po raz pierwszy w lutym tego roku wyprzedził indyjskiego przedsiębiorcę Mukesha Ambaniego jako najbogatszy Azjata, w kwietniu został centybilionerem, a w ciągu ostatnich dwóch miesięcy prześcignął Billa Gatesa i francuskiego przedsiębiorcę Bernarda Arnaulta.

60-letni Adani porzucił studia, aby spróbować szczęścia w przemyśle diamentowym w Bombaju na początku lat 80., zanim zdecydował się przejść do sektora energetycznego i transportowego. Od tego czasu jego konglomerat rozszerzył się na wszystkie możliwe sektory, od lotnisk po centra danych, cement, media i zieloną energię, koncentrując się na obszarach, które premier Narendra Modi uważa za kluczowe dla osiągnięcia długoterminowych celów gospodarczych Indii.

Indyjski potentat, który obiecał przekazać 7,7 miliarda dolarów na cele społeczne, był również w stanie wspiąć się w rankingu bogactwa, ponieważ wielu czołowych przedsiębiorców technologicznych – takich jak Bill Gates – zwiększyło swoje darowizny na cele charytatywne – uważa Bloomberg. Bezos przeznaczył 10 miliardów dolarów na walkę ze zmianami klimatu i przekazał pieniądze na rzecz Smithsonian National Air and Space Museum.

Czytaj więcej

Bezos stracił 20,5 mld dolarów w jeden dzień

Założyciel Amazona jeszcze kilka lat temu zajmował pierwsze miejsce na liście, ale jego majątek znacznie się uszczuplił po rozwodzie w 2019 roku. Duża część jego majątku jest związana z akcjami Amazona. Według Bloomberga, wyprzedaż akcji spółek technologicznych zmniejszyła wartość netto majątku Bezosa o 45 miliardów dolarów od stycznia tego roku.