Dobra wiadomość dla rodzin i dla przedsiębiorców. Bon turystyczny przedłużony

Bon turystyczny to narzędzie wspierające branżę turystyczną. Jest także formą pomocy dla rodzin z dziećmi. I właśnie przedłużono jego obowiązywanie.

Publikacja: 06.09.2022 03:00

Bon przedłużono do 31 marca 2023 r. Zmiana wynika z ustawy o wsparciu dla firm poszkodowanych sytuac

Bon przedłużono do 31 marca 2023 r. Zmiana wynika z ustawy o wsparciu dla firm poszkodowanych sytuacją na Odrze

Foto: Shutterstock

Przedłużenie bonu turystycznego do końca marca 2023 r. to dobra wiadomość i dla przedsiębiorców turystycznych, i dla osób uprawnionych do jego otrzymania. Pierwsi mogą liczyć na to, że bon jeszcze przez kilka miesięcy wzmacniać będzie popyt na ich usługi. Z kolei dla rodzin z dziećmi, które jeszcze nie wykorzystały swoich bonów (lub wykorzystały je w niepełnym zakresie), a chcą to zrobić –oznacza to, że nie muszą tego robić w pośpiechu.

Bon turystyczny został wprowadzony w połowie 2020 r. Przysługuje rodzinom z dziećmi, które w momencie wejścia w życie przepisów o bonie uprawnione były do otrzymywania świadczeń 500+. To samo dotyczy rodzin, które prawo do tego świadczenia otrzymały w okresie od 19 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.

Od tej zasady jest jeden wyjątek. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500+ złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka. Co ważne, bonem nie są objęte dzieci urodzone w 2022 r.

Czytaj więcej

Hotelarze nie liczyli aż na taki popyt we wrześniu. Sezon trwa w najlepsze

Program Polski Bon Turystyczny miał obowiązywać do końca marca 2022 r. Na początku tego roku przedłużono jego obowiązywanie do 30 września (przy okazji wprowadzono też korekty dotyczące rodzaju aktywności, za jakie można płacić bonami). W drugiej połowie sierpnia informowaliśmy, że Ministerstwo Sportu i Turystyki przewiduje możliwość przedłużenia bonu o kolejne miesiące. Nasze informacje się potwierdziły. Pod koniec ubiegłego tygodnia, podczas posiedzenia Sejmu, do ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze wprowadzono poprawkę zmieniającą ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Zakłada ona wydłużenie terminu płatności bonem turystycznym do 31 marca 2023 r. Ustawa trafiła do Senatu.

– Potrzeba przedłużenia programu Polskiego Bonu Turystycznego do końca marca 2023 r. zrodziła się na podstawie analiz dotychczasowego stopnia wykorzystywania przez rodziny środków, które lokowane u przedsiębiorców i organizatorów pożytku publicznego stymulują rozwój gospodarczy. Sygnalizowaliśmy potrzebę utrzymania w polskim porządku prawnym rozwiązań mających obopólne korzyści – odciążających budżety polskich rodzin oraz wspierających przedsiębiorców turystycznych dotkniętych skutkami pandemii – komentuje Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki.

Polski Bon Turystyczny jest dokumentem elektronicznym. Ma formę 16-cyfrowego, unikalnego kodu, który nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Płatności bonami przyjmuje blisko 30 tys. podmiotów z branży turystycznej z całego kraju. Podczas płacenia rodzina musi podać swój kod oraz indywidualny numer, który w momencie dokonywania płatności otrzymuje SMS-em.

Bonem można regulować należności za noclegi i imprezy turystyczne odbywające się na terenie Polski. Płatności nimi przyjmują zarówno małe gospodarstwa agroturystyczne, jak i wielkie sieciowe hotele. Eksperci od turystyki przypominają, że jeśli jakaś rodzina nie będzie mogła wyjechać na wypoczynek w okresie obowiązywania bonu, może po prostu wykorzystać go do opłacenia wybranej przez siebie aktywności. Sam wyjazd może nastąpić w innym, dogodnym dla niej momencie. Już dziś bonami można płacić np. za ferie zimowe, wyjazd na przyszłoroczną majówkę, a nawet wakacje.

Oczywiście, nie oznacza to, że trzeba czekać tak długo. Wiele podmiotów przyjmujących płatności bonami to firmy organizujące różnego rodzaju imprezy turystyczne na terenie miast. Chodzi np. o gry miejskie czy wycieczki łączące w sobie różne aktywności. Z powodzeniem można z nich korzystać w trakcie tzw. city breaków. Dobrą opcją są wycieczki szkolne, ale też obozy, zimowiska czy półkolonie.

Wartość bonu to 500 zł na jedno dziecko. W przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością kwota ta wynosi 1000 zł. Bon można aktywować na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Biznes
Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu: Niesłusznie objęto nas sankcjami
Biznes
Wojna rozpędziła zbrojeniówkę
Biznes
Standaryzacja raportowania pozafinansowego, czyli duże wyzwanie dla firm
Biznes
Lego mówi kalifornijskiej policji „dość”. Poszło o zdjęcia przestępców
Biznes
Rząd podjął decyzję w sprawie dyplomów MBA z Collegium Humanum