170-karatowy różowy diament, znaleziono w kopalni Lulo w bogatym w diamenty północno-wschodnim regionie Angoli. Kamień nazwano Róża Lulo – Lulo Rose. To diament typu IIa, jedna z najrzadszych i najczystszych form kamieni naturalnych. Znalezienie Lulo Rose zostało ogłoszone w środę przez Lucapa Diamond Company, australijskiego właściciela kopalni.

Udziałowcem kopalni jest również rząd Angoli. „Ten rekordowy i spektakularny różowy diament pozyskany z Lulo pokazuje Angolę jako ważnego gracza na światowej scenie” – powiedział AFP minister kraju Diamantino Azevedo.

170-karatowy diament Lulo Rose zostanie teraz pocięty i oszlifowany, przez co może stracić nawet połowę swojej wagi.

Diament Lulo Rose

Diament Lulo Rose

AFP

Różowe diamenty należą do podkategorii zwanej diamentami kolorowymi. Nie wiadomo na pewno, dlaczego są różowe, a jedną z teorii wyjaśniających ich kolor jest większe ciśnienie podczas ich formowania. Najdroższym diamentem w tym kolorze jest 59,6 karatowy Pink Star – sprzedany za 71,2 miliona dolarów na aukcji w Hongkongu w 2017 roku.

15,8-karatowy różowy diament osadzony na platynowo-złotym pierścionku nazwanym „Sakura”, japońskim słowem oznaczającym kwiat wiśni, został sprzedany na aukcji za 29,3 miliona dolarów w maju 2021 roku, a „The Sweet Heart”, różowy diamentowy pierścionek z kamieniem w kształcie serca o masie 4,2 karata, został sprzedany za 6,6 miliona dolarów.

Czytaj więcej

Największy niebieski diament trafi na aukcję. To może być rekord