Rośnie popyt na drut kolczasty. Kto kupuje najwięcej?

Rośnie popyt świata na drut kolczasty. Jego eksport jest tak duży, że starczy na owinięcie Ziemi 46 razy wokół równika. Kto kupuje najwięcej? Zaskoczenie.

Publikacja: 26.06.2022 13:13

Rośnie popyt na drut kolczasty. Kto kupuje najwięcej?

Foto: AdobeStock

Według danych UN Comtrade za 2021 r wszystkie kraje świata wyeksportowały 170,1 tys. ton drutu kolczastego za 395,4 mln dol., w tym Chiny 80,8 tys. ton. To wystarczyłoby, aby owinąć Ziemię 46 razy wokół równika. Nieco mniej niż połowa - 22 owinięcia dał drut chiński.

Według Observatory of Economic Complexity (OEC) w 2020 r. drut kolczasty był 1097 najczęściej sprzedawanym towarem na świecie, z łączną sprzedażą 278 mln dol.

Obecnie największym dostawcą drutu kolczastego są Chiny. W 2020 r miały 45 proc. światowego rynku drutu kolczastego o wartości 125 mln dol. W ciągu ostatnich dziesięciu lat kraj ten podwoił swój udział w rynku. Drugi światowy producent drutu - Meksyk ma zaledwie 6,4 proc. udziału w globalnym eksporcie. W piątce największych eksporterów drutu są też Turcja, Holandia i Hiszpania.

Czytaj więcej

Litwa-Białoruś: mur się buduje, firmy zarabiają

Zaskoczeniem jest kraj, który kupuje najwięcej kolczastego drutu - to nie są reżimy typu Rosja, Korea Płd czy Chiny, gdzie występuje mnogość więzień i wszelkiego rodzaju obozów karnych. To jedna z największych gospodarek Unii - Francja skupiła w 2020 r blisko 6 proc. całego światowego drutu kolczastego.

Stany Zjednoczone (3,7 proc.), które kiedyś dały światu drut kolczasty (w 1867 r Lucien Smith z Ohio otrzymał patent na ogrodzenie z drutu stalowego), tradycyjnie znajdują się w pierwszej piątce importerów w ostatnich latach. Piątkę uzupełniają Nigeria (2 pozycja), Honduras i Algieria.

Udział Rosji zarówno w eksporcie, jak i imporcie drutu kolczastego wynosił mniej niż 1 proc.. Według UN Comtrade, Federacja Rosyjska dostarcza drut kolczasty przede wszystkim do krajów WNP, a kupuje go z Chin i Finlandii.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Biznes
Putin nakazał deszczowi padać i deszcz spadł. W Jakucji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Rosja straciła, Kazachstan zyskał. Wielka relokacja zachodnich firm
Biznes
Były prezes PKP pod rosyjskim ostrzałem. Awansuje w ukraińskiej poczcie