Według danych UN Comtrade za 2021 r wszystkie kraje świata wyeksportowały 170,1 tys. ton drutu kolczastego za 395,4 mln dol., w tym Chiny 80,8 tys. ton. To wystarczyłoby, aby owinąć Ziemię 46 razy wokół równika. Nieco mniej niż połowa - 22 owinięcia dał drut chiński.

Według Observatory of Economic Complexity (OEC) w 2020 r. drut kolczasty był 1097 najczęściej sprzedawanym towarem na świecie, z łączną sprzedażą 278 mln dol.

Obecnie największym dostawcą drutu kolczastego są Chiny. W 2020 r miały 45 proc. światowego rynku drutu kolczastego o wartości 125 mln dol. W ciągu ostatnich dziesięciu lat kraj ten podwoił swój udział w rynku. Drugi światowy producent drutu - Meksyk ma zaledwie 6,4 proc. udziału w globalnym eksporcie. W piątce największych eksporterów drutu są też Turcja, Holandia i Hiszpania.

Czytaj więcej

Litwa-Białoruś: mur się buduje, firmy zarabiają

Zaskoczeniem jest kraj, który kupuje najwięcej kolczastego drutu - to nie są reżimy typu Rosja, Korea Płd czy Chiny, gdzie występuje mnogość więzień i wszelkiego rodzaju obozów karnych. To jedna z największych gospodarek Unii - Francja skupiła w 2020 r blisko 6 proc. całego światowego drutu kolczastego.

Stany Zjednoczone (3,7 proc.), które kiedyś dały światu drut kolczasty (w 1867 r Lucien Smith z Ohio otrzymał patent na ogrodzenie z drutu stalowego), tradycyjnie znajdują się w pierwszej piątce importerów w ostatnich latach. Piątkę uzupełniają Nigeria (2 pozycja), Honduras i Algieria.

Udział Rosji zarówno w eksporcie, jak i imporcie drutu kolczastego wynosił mniej niż 1 proc.. Według UN Comtrade, Federacja Rosyjska dostarcza drut kolczasty przede wszystkim do krajów WNP, a kupuje go z Chin i Finlandii.