– W Polsce wytwarza się coraz więcej odpadów, bo bogacimy się jako konsumenci – mówił Jakub Tyczkowski, prezes Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, podczas prezentacji raportu UN Global Compact w Polsce „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce: współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z branżą hazardową i odpadową”. – Dostrzegamy zmiany w legislacji i działania administracji, jednak mimo pewnej poprawy, jeśli chodzi o zwalczanie szarej strefy, wciąż pozostaje wiele do zrobienia – zaznaczył.

Chodzi nie tylko o „stare” problemy, np. „przypadkowe” pożary na wysypiskach śmieci, ale też te nowe. Takie jak przemyt odpadów na terytorium Polski czy fikcyjny eksport surowca do recyklingu. Branże postulują w tym zakresie większą uwagę KAS, nowe rozwiązania prawne czy też zacieśnienie współpracy z administracją publiczną.

Szarą strefę udało się też ograniczyć na rynku hazardu online, z 37 proc. w 2018 r. do 22 proc. w 2021 r. Pomagają tu m.in. takie rozwiązania, jak rejestr zakazanych domen z grami hazardowymi (który od tego roku obejmuje też domeny reklamujące takie portale), których jest już 25 tys. Eksperci UN Global Compact w Polsce bardzo dobrze oceniają współpracę branży i KAS, co znajduje potwierdzenie w rosnącej wartości legalnego rynku.

– Jesteśmy nawet beneficjentem modyfikacji przepisów, ale nie wyeliminowały one w całości nielegalnego obrotu – zaznaczył Adam Lamentowicz, prezes Superbet Polska. I wytykał np., że na polskich ulicach wciąż „stoi” ok. 40 tys. nielegalnych maszyn hazardowych.

– Prowadzimy nieustanną walkę z szarą strefą. Wprowadziliśmy w ostatnich latach szereg narzędzi wspomagających, m.in. JPK_VAT, SENT, STIR, mechanizm podzielonej płatności – podkreślał Mariusz Gojny, wiceminister finansów, z-ca szefa KAS. Dodał, że resort pracuje nad kolejnymi instrumentami, w tym nad nowymi narzędziami analitycznymi. Od początku roku firmy mogą korzystać z dobrowolnego systemu e-Faktury, planowany jest też powszechny system fakturowania elektronicznego, po okresie dostosowawczym.