Guardia di Finanza w Villa Cirillo w Roncadelle w Brescii przechwyciła śmigłowiec Eurocopter EC130 o wartości dwóch milionów euro i około 150 obrazów znanych artystów. Wśród nich są obrazy Pabla Picassa, Paula Cezanne'a, Marca Chagalla, Amadeo Modiglianiego i wielu innych. W sumie skonfiskowani 140 dzieł sztuki.

Według niezależnych mediów Cirillo jest twórcą tzw. Willi Putina w Gelendżyku w Kraju Krasnodarskim na wybrzeżu Morza Czarnego. Kreml zaprzecza, że właścicielem pałacu jest prezydent Rosji. W styczniu 2021 opozycjonista Aleksiej Nawalny opublikował film pt. Pałac dla Putina z wynikami śledztwa, w którym dowodzi, że luksusowa rezydencja na powierzchni 7 tysięcy hektarów, formalnie należąca do Federalnej Służby Bezpieczeństwa, a faktycznie do prezydenta Rosji. Koszt budowy oszacowano na 100 miliardów rubli. Sam Cirillo twierdził, że budował domy dla rosyjskich oligarchów.

Według włoskiej prasy Cirillo oszukał włoskie organy podatkowe na około 50 milionów euro w latach 2013-2019.

Architekt jest podejrzany nie tylko o uchylanie się od płacenia podatków, ale także o pranie brudnych pieniędzy i naruszenie kodeksu ochrony deklaracji kulturowych. Obrazy, które powinny a nie zostały zgłoszone, zostały skonfiskowane.

Czytaj więcej

Lista oligarchów, których dotknęły międzynarodowe sankcje. Kto co stracił?