Wartość rynkowa Ford Motor Co. przekroczyła w styczniu tego roku po raz pierwszy 100 miliardów dolarów, ponieważ inwestorzy uwierzyli w plany elektromobilności 118-letniego producenta samochodów w nadchodzącej erze elektryczności.

Nowa kapitalizacja rynkowa producenta samochodów przewyższa konkurencję General Motors Co. i startup z elektrycznymi ciężarówkami Rivian Automotive Inc. Jednak wciąż jest mu daleko od Tesli Inc., którą inwestorzy wycenili na ponad 1 bilion dolarów.

Inwestycja Forda zostanie rozłożona na następne pięć do dziesięciu lat i będzie obejmować przekształcenie obecnych fabryk na całym świecie w zakłady produkujące pojazdy elektryczne – informuje Bloomberg. Nowy projekt elektryfikacji koncernu jest wprowadzany przez Douga Fielda, byłego dyrektora z Apple Inc. i Tesli, który dołączył do producenta samochodów, aby pokierować działaniami związanymi z zaawansowaną technologią i systemami wbudowanymi.

Plan inwestycji jest częścią inicjatywy dyrektora generalnego Forda Jima Farleya, aby podważyć dominację Tesli na rynku pojazdów elektrycznych. Field, był szefem projektu samochodowego Apple a także dyrektorem wykonawczym w Tesli, gdzie zaprojektował Model 3.

Nowy plan przewiduje również przebudowę schematów organizacyjnych Forda, w tym zatrudnienie nieokreślonej liczby inżynierów specjalizujących się w stosunkowo nowych dla firmy dyscyplinach, takich jak chemia akumulatorów, sztuczna inteligencja i oprogramowanie do pojazdów elektrycznych.

Czytaj więcej

To będzie trudny rok dla rynku motoryzacyjnego