Warszawski start-up, jako jedyna polska firma, otrzymała 7 mln zł z SME Instrument w ramach programu Horyzont 2020. Potężne dofinansowanie pozwoli spółce wprowadzić na rynek pierwsze na świecie urządzenie do przesiewowego badania snu i bezdechu sennego. Urządzenie o nazwie Neuroon to wynalazek do diagnostyki, o którym głośno zrobiło się już 3 lata temu. Wówczas młodzi przedsiębiorcy zebrali prawie pół miliona dolarów podczas kampanii crowdfundingowej na platformie Kickstarter. W kwietniu 2016 r. maska Neuroon została dostarczona do wszystkich osób, które wsparły projekt. Teraz innowacyjny produkt od firmy Intelclinic zdobywa światowe rynki – jest kupowana przede wszystkim przez klientów z Japonii, USA i Hong Kongu. - Komisja Europejska doceniła potencjał urządzenia. To duży sukces w Europie, bo tylko około 4 proc. aplikujących firm może się tym pochwalić - zaznacza Alicja Grzegorzek z Zafiro Solutions,firmy, która pomogła w opracowaniu wniosku do programu.

Horyzont 2020 jest największym w historii Unii Europejskiej programem dofinansowania badań naukowych i rozwoju innowacji. W budżecie programu realizowanego w latach 2014-2020 znajduje się rekordowe 80 mld euro. Dotychczas w całej Unii Europejskiej zostało złożonych ponad 19 tys. wniosków o finansowanie z tego programu.

- Przykład Inteliclinic potwierdza, że Polska ma gigantyczny potencjał w tworzeniu startupów na skalę światową - komentuje Sylwester Biernacki, członek zarządu start-upu i prezes notowanej na GPW spółki ATM.

Dzięki otrzymanym 7 mln zł Inteliclinic chce przeprowadzić badania kliniczne i wyprodukować nowe urządzenie medyczne, bazujące na technologii maski Neuroon, którego zadaniem będzie automatyczna, przesiewowa diagnostyka zaburzeń snu, w szczególności bezdechu sennego.