Większość przedsiębiorstw zaciąga kredyty obrotowe, które są przeznaczane na bieżące potrzeby firmy. Zaciągają je przede wszystkim firmy produkcyjne, handlowe i usługowe. Kredyty tego typu udzielane są w ramach linii kredytowej do ustalanego limitu a zabezpieczeniem jest majątek trwały lub zapasy. Raty kredytu są spłacane z pieniędzy, w które został zmieniony majątek obrotowy. To oznacza, że bank przy ustalaniu warunków kredytu zwraca uwagę na rotację zapasów i ściągalność należności.
Najprostszym rodzajem kredytu obrotowego jest kredyt odnawialny. Najczęściej udzielany jest na dwanaście miesięcy i automatycznie przedłużany. Jego wysokość zależy od miesięcznych wpływów na rachunek firmy a w przypadku większych firm od oceny finansowej przedsiębiorstwa. Największą zaletą kredytu odnawialnego jest stały dostęp do linii kredytowej do wysokości niewykorzystanych wcześniej pieniędzy i możliwość spłaty dowolnych kwot w zależności od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. W przypadku spłaty całości kredytu można nawet uniknąć płacenia odsetek.
Dwa kredyty z jedną prowizją
Na takich samych zasadach przedsiębiorcom oferowane są linie wieloproduktowe, które tworzą całe pakiety usług finansowych: kredyty, gwarancje, akredytywy a nawet, jak w BOŚ – faktoring. To oznacza, że podpisuje się jedną umowę a przyznany limit wykorzystuje według potrzeb. Limit jest przyznawany najczęściej na rok, ale w BOŚ są to 24 miesiące, w przypadku kredytu inwestycyjnego nawet 60 miesięcy a w Deutsche Banku 3 lata. W Millennium natomiast sam limit przyznawany jest na rok, ale linia na gwarancje i akredytywy na 3 lata a karty płatnicze na 4 lata.
Maksymalne wysokości kredytowania też są różne. Niektóre banki zaznaczają, że może to być milion, inne że wszystko zależy od potrzeb i kondycji firmy. Górnych ograniczeń nie stawiają. Deutsche Bank stawia tylko granicę dolną – minimalna kwota linii: wynosi 500 tys. zł lub jej równowartość w dolarach lub euro.
Oprocentowanie limitu liczone jest tylko od zadłużenia z tytułu kredytu. Najczęściej według zmiennej stopy procentowej 1M WIBOR, EURIBOR lub LIBOR w zależności od waluty, powiększonej o marżę banku.