Reklama
Rozwiń

Szybko przybywa polskich patentów w UE

Mimo pandemii rodzime firmy i uczelnie złożyły ponad 4 proc. więcej zgłoszeń w sprawie wynalazków i innowacji.

Publikacja: 15.03.2021 21:00

Chiny i Korea Płd. patentują w Europie coraz więcej. Kurczy się jednak liczba wniosków innowatorów z

Chiny i Korea Płd. patentują w Europie coraz więcej. Kurczy się jednak liczba wniosków innowatorów ze Starego Kontynentu

Foto: shutterstock

Do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wpłynęło w 2020 r. w sumie o 0,7 proc. mniej wniosków niż rok wcześniej. To ewidentne zachwianie trendu wzrostowego, wywołane pandemią. Łącznie ze wszystkich krajów UE trafiło 180 tys. zgłoszeń – wynika z najnowszych danych EPO. W poprzednich latach ten wskaźnik stabilnie rósł, sięgając w 2019 r. rekordowego poziomu 181,5 tys.

Ale – jak zwracają uwagę eksperci – niepokojący jest inny fakt. Chodzi o to, że spośród dziesięciu najbardziej aktywnych krajów pod względem liczby zgłoszeń patentowych największy wzrost odnotowały Chiny (skok o prawie 10 proc.) i Korea Płd. (ponad 9 proc.). Tymczasem wnioskodawcy z USA, którzy odpowiadają za jedną czwartą wszystkich zgłoszeń do EPO, w 2020 r. dokonali ich o 4 proc. mniej. Z kolei liczba zgłoszeń patentowych z Europy spadła o 1,3 proc. W przypadku Niemiec, lidera w UE, spowolnienie to sięgnęło 3 proc. W podobnym stopniu pandemia odbiła się na patentach francuskich i włoskich wynalazców. Szczególnie słabo w tym zestawieniu wypadły Holandia (-8,2 proc.), Wielka Brytania (-6,8 proc.) i Hiszpania (-5 proc.).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Revolut zrobi rewolucję na polskim rynku komórkowym? Sprawdzamy
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec