Obrazy należą do piosenkarza Robbiego Williams, który zdecydował się je sprzedać. Na aukcję trafią: "Dziewczynka z balonikiem", "Kissing Coppers" ("Całujący się policjanci") oraz obraz przedstawiający wojskowe helikoptery „Vandalised Oils”. Wszystkie trzy dzieła są namalowanymi na płótnie obrazami, a przedstawione na nich motywy wcześniej pojawiły się na ulicach jako murale. Cała kolekcja może być warta od 7 do 10 mln funtów (38-54 mln złotych) – szacuje dziennik "The Guardian".

Aukcja w londyńskim domu Sotheby’s jest planowana na 2 marca 2022 r.

Banksy to uliczny artysta, który wywodzi się z angielskiego Britsolu i działa od lat 90. Zeszłego wieku. Mimo uznania, którym cieszy się na całym świecie, wciąż pozostaje anonimowy. W swoich pracach często krytykuje kapitalizm, przemoc, rasizm, biedę czy działania wojenne.

Klasyczny pop-artowy obraz „Dziewczynka z balonikiem” po raz pierwszy pojawił się pod Waterloo Bridge w 2002 roku i ponownie trafił na pierwsze strony gazet w 2018 roku po częściowej autodestrukcji obrazu pod koniec aukcji Sotheby's, na której został sprzedany za 1,1 miliona funtów. Obraz należący do Robbiego Williamsa (z 2006 r.) jest namalowany na metalu i jest pierwszym tego rodzaju dziełem, które pojawia się na aukcji – poinformował dom aukcyjny Sotheby's. Dzieło zostało wycenione na 2 - 3 miliony funtów.

Sotheby's

Obra „Kissing Coppers”, który przedstawia dwóch brytyjskich policjantów w namiętnym uścisku, został po raz pierwszy zaprezentowany na zewnątrz pubu Prince Albert w Brighton w 2004 roku. Oryginalny mural został usunięty w 2014 roku po wielokrotnych aktach wandalizmu. Wersja Williamsa to obraz z 2005 roku, szacowany na 2,5 - 3,5 mln funtów. Ten obraz pierwszy raz trafia na aukcję na rynku wtórnym - informuje Sotheby's.

PAP/Photoshot

Trzecim dziełem Banksy'ego w kolekcji jest obraz „Vandalized Oils (Choppers)” z 2005 roku i przedstawia dwa uzbrojone wojskowe helikoptery zakłócające spokojny, pasterski krajobraz. Wyceniono go na 2,5 – 3,5 mln funtów.

Sotheby's

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

„Te prace łączą spuściznę kulturalną dwóch największych brytyjskich gwiazd: Robbiego Williamsa i Banksy'ego” – powiedział Hugo Cobb, szef aukcji w Sotheby's. Dzieła zostaną wystawione w Sotheby's w Nowym Jorku, a następnie wyruszą w światową trasę z Hongkongu do Londynu, zanim zostaną wystawione na aukcję w Londynie.

Czytaj więcej

Banksy ruszył w trasę? Na Wyspach wysyp nowych, mocnych prac