PGNiG ma obecnie zawarte umowy o świadczenie tzw. usługi biletowej z ośmioma podmiotami utrzymującymi w Polsce zapas obowiązkowy gazu ziemnego. W ich ramach koncern na zlecenie danej firmy gromadzi i przechowuje odpowiednią ilość błękitnego paliwa w podziemnych magazynach, w sposób zgodny z krajowymi i unijnymi regulacjami. „Wolumen zapasu utrzymywany w ramach usługi biletowej PGNiG na rok gazowy 2021/2022 wynosi ok. 316 GWh (gigawatogodziny – red.). To nieznaczny wzrost względem roku gazowego 2020/2021, kiedy wielkość tych zapasów wynosiła ok. 305 GWh" – informuje biuro public relations PGNiG. To niewiele, wziąwszy pod uwagę, że łączna pojemność magazynów w Polsce (wszystkie należą do koncernu) sięga 35,8 tys. GWh.
Czytaj więcej
Oddanie do użytku dwóch nowych otworów na złożu Ærfugl spowoduje, że koncern będzie pozyskiwał z...

Tymczasem w chwili wprowadzania do swojej oferty usługi biletowej, co miało miejsce na początku 2017 r., PGNiG wiązało z nią duże nadzieje na istotny wzrost wyników. Nowa oferta pojawiła się wówczas w związku z nowelizacją prawa energetycznego, która wprowadziła przepisy rozszerzające obowiązek utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu. W efekcie wzrosła liczba firm, które muszą tworzyć zapasy gazu, o ile będą chciały go importować. Wcześniej taki obowiązek miało praktycznie tylko PGNiG. Ze względu na tajemnicę handlową i zapisy regulujące kwestie poufności w zawartych umowach PGNiG nie ujawnia, z jakimi firmami ma zawarte umowy o świadczenie usługi biletowej.
Koncern posiada siedem magazynów, w których gromadzi gaz wysokometanowy, a więc ten, który jest powszechnie dostarczany siecią gazociągową – obecnie są one wypełnione w 96 proc. Niedawno zakończył rozbudowę instalacji w Kosakowie k. Gdyni. W efekcie pojemność magazynów wzrosła o 1,9 proc. Rynek będzie mógł z nich skorzystać na początku przyszłego roku. Dodatkowo koncern jest właścicielem dwóch magazynów gazu zaazotowanego w zachodniej Polsce o pojemności 260 mln m sześc. „Aktualnie prowadzone są prace analityczne dotyczące zasadności rozbudowy pojemności magazynowych w najbliższych latach. Strategia grupy PGNiG na lata 2017–2022 z perspektywą do 2026 r. zakłada zabezpieczenie pojemności magazynowych dostosowanych do popytu na rynku gazu" – podaje spółka.