- Przygotowywany jest projekt, który ma rekompensować wzrost cen dla samorządów - zapowiedział przewodniczący sejmowej komisji energii Marek Suski.

Wysokie ceny prądu i gazu uderzają w odbiorców indywidualnych, firmy i samorządy. Na razie rząd zdecydował się na wsparcie dla osób prywatnych – pisze Business Insider Polska.

W trakcie czwartkowej debaty na temat wysokich cen gazu i ich wpływu na gospodarstwa domowe, przewodniczący sejmowej komisji energii Marek Suski (PiS) poinformował, że przygotowywany jest projekt ustawy, który zakładać ma rekompensaty dla gmin. - Jeśli chodzi o pomoc dla gmin, to też jest - z tego co wiem - przygotowywany taki projekt, który będzie rekompensował wzrost cen dla samorządów - powiedział poseł.

Przygotowana przez PiS poselska nowela Prawa energetycznego zakłada, że sprzedawcy gazu, których taryfy zatwierdza Prezes URE, będą mogli do 30 czerwca 2022 r. przełożyć do zatwierdzenia taryfę uwzględniającą koszty zakupu gazu planowane w czasie jej obowiązywania. Jeżeli w tym czasie koszty zakupu gazu wzrosną ponad te zaplanowane, sprzedawca będzie mógł je odzyskać w kolejnych taryfach, które będą obowiązywać od początku 2023 r.