- Potrzebujemy niezależnie od tego, ile by kosztowało gazu do stworzenia strategicznych rezerw — powiedział na konferencji energetycznej w Mediolanie Marco Alvera, prezes włoskiej grupy infrastruktury gazu SNAM. Nawiązał do wystąpienia prezesa EBC, Mario Draghiego z 2012 r., który powiedział wtedy, że superbank zrobi wszystko co konieczne dla uratowania euro — pisze Reuter. SNAM zarządza większością mocy magazynowania gazu we Włoszech.

Alvera dodał, że taki europejski system magazynowania zarządzany przez niezależne konsorcjum a nie przez maklerów nie wymagałby dużych inwestycji, bo można by wykorzystywać niewykorzystane moce w takich krajach jak Holandia, Niemcy i Austria, o małym poziomie magazynowania. Dodał, że Ukraina ma ogromne moce magazynowe zupełnie puste.

- Europa jest w złej sytuacji, północna Europa w jeszcze gorszej — stwierdził i podkreślił, że zwłaszcza Wielka Brytania może być w poważnych tarapatach w razie szczególnie ostrej zimy, bo nie ma strategicznych magazynów i zależy od zmiennych dostaw gazu z Europy.