Umowa została zawarta na czas określony do końca 2025 r., z opcją jej przedłużenia. Łączną wartość kontraktu oszacowana na 372 mln USD, czyli 1,46 mld zł.

- Podpisanie dzisiejszej umowy potwierdza, że Mabion jest dla Novavax strategicznym, długoterminowym partnerem – komentuje Rick Crowley, wiceprezes koncernu Novavax.

Antygen wytwarzany przez Mabion zostanie włączony w globalny łańcuch produkcyjny firmy Novavax, który aktualnie obejmuje produkcję antygenów w zakładach zlokalizowanych w Ameryce Północnej, Europie, Indiach i Azji. W sierpniu tego roku Novavax ogłosił zawarcie umowy z Komisją Europejską na zakup do 200 milionów dawek szczepionki.

Umowa ma charakter bezwarunkowy - jej zawarcie i rozpoczęcie realizacji są niezależne od procedury rejestracyjnej kandydata na szczepionkę Novavax na poszczególnych rynkach.

Czytaj więcej

Pod Łodzią powstaje szczepionka przeciw koronawirusowi

Mabion podkreśla, że czteroletnia umowa pozwoli mu na wykorzystanie pełnych mocy nowoczesnego zakładu produkcyjnego. Zarząd chce rozbudować moce na przełomie lat 2022 i 2023 o kolejne dwa bioreaktory, co spowoduje, że spółka będzie dysponować czterema bioreaktorami w latach 2023-2025. Zarząd ocenia, że w okresie pierwszych dwóch lat produkcji komercyjnej objętej umową (czyli w latach 2022-2023) spółka może zrealizować około 40 proc. łącznej wartości kontraktu, a w kolejnych dwóch latach, m.in. w wyniku zwiększenia mocy produkcyjnych, pozostałe około 60 proc.

Strony przewidują, że rozpoczęcie wytwarzania w skali komercyjnej w tzw. standardzie GMP nastąpi w grudniu 2021 r. Do tego czasu Mabion ma prowadzić prace przygotowawcze, obejmujące instalację dodatkowych systemów i urządzeń, zabezpieczenie i kontrolę jakości materiałów oraz tworzenie dokumentacji.

Informacja o umowie trafiła na rynek dziś rano. Z komunikatu wynika, że 6 października 2021 r. spółka podjęła decyzję o opóźnieniu podania do wiadomości publicznej informacji o podjęciu przez zarząd (w dniu 6 października 2021 r.) uchwały o zatwierdzeniu zasadniczo uzgodnionych postanowień umowy oraz specyfikacji warunków zlecenia.

„Decyzja spółki spowodowana była faktem, że niezwłoczne ujawnienie tej informacji, przed podpisaniem Umowy przez Novavax, mogłoby naruszyć uzasadnione interesy spółki poprzez negatywny wpływ na współpracę z Novavax” – czytamy w raporcie.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Kurs Mabionu wczoraj mocno rósł. Zakończył dzień 18-proc. zwyżką (do 74,9 zł).