Rząd Rosji zapowiada przejście z papierowych dowodów osobistych (zwanych w Rosji paszportami) na elektroniczne w 2021 r. Ministerstwo gospodarki i organizacja pozarządowa „Gospodarka cyfrowa” dostały polecenie wicepremiera Maksima Akimowa opracowania e-dowodów.

W nowych dokumentach znajdą się wszystkie inne dokumenty rosyjskiego obywatela: paszport zagraniczny, ubezpieczenie, prawo jazdy. E-dowód da dostęp do wszystkich usług i rejestrów instytucji państwowych. One także zostaną udostępnione w formie elektronicznej.

Czytaj także:  Jazda bez dokumentów już bez mandatu. Ale nie bez kłopotów 

Rząd chce, by w e-dowodzie znalazła się też kopia twarzy umożliwiająca identyfikację, odciski palców, podpis elektroniczny i dostęp do profilu elektronicznego posiadacza.

Wraz z przejściem na e-dowody zostanie utworzony jeden rejestr danych wszystkich Rosjan. Nie wiadomo, jak władze zamierzają rozwiązać sprawę e-dowodów dla ludzi starych. Zdecydowana większość Rosjan po 65 roku życia nie korzysta z internetu i nie ma pojęcia o jakichkolwiek usługach elektronicznych. A to armia ponad 20 mln obywateli. Do tego w Rosji - kraju największym terytorialnie - wciąż są obszary bez dostępu do sieci.

Jak rząd zamierza to rozwiązać, czy najstarsi Rosjanie pozostaną przy tradycyjnych dowodach - na razie nie wiadomo.