Gita Gopinath, urodzona w Kalkucie w Indiach, jest od 2015 roku wykładowcą Uniwersytetu Harvarda - specjalistką od makroekonomii i finansów międzynarodowych. Była doradczynią ekonomiczną premiera indyjskiego stanu Kerala. Jest absolwentką m.in. Uniwersytetu Delhi oraz Uniwersytetu Princeton, gdzie zrobiła doktorat. Jej najbardziej znane prace naukowe dotyczą ruchów walut.

Jest też redaktorką Amerykańskiego Przeglądu Gospodarczego (American Economic Review) oraz współdyrektorką Programu Finansów Międzynarodowych i Makroekonomii w Krajowym Biurze Badań Gospodarczych, amerykańskiej prywatnej organizacji non-profit, a także członkinią komisji doradczej ds. ekonomicznych Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

W 2014 roku znalazła się na liście MFW 25 najlepszych ekonomistów świata, którzy nie skończyli 45 roku życia.

Christine Lagarde, szefowa MFW po ogłoszeniu nominacji Gopinath powiedziała, że jest ina jednym z najwybitniejszych ekonomistów na świecie a co za tym idzie wyjątkowo dobrze przygotowana do kierowania naszym Działem Badawczym MFW.

Gita Gopinath obejmie stanowisko pod grudnia 2018 roku zastępując obecnego głównego ekonomistę MFW Maurice'a Obstfelda - informuje businessinsider.com.