Od maja 2007 roku przedsiębiorcy w Polsce, zgodnie z ustawą o zapobieganiu szkodom w środowisku, ponoszą odpowiedzialność nie tylko za katastrofy ekologiczne, ale także za spadek populacji występujących w okolicy gatunków roślin lub zwierząt.
Dowolna osoba, organizacja czy instytucja mogą teraz składać do wojewody wnioski o zmuszenie winnego do przywrócenia środowiska do stanu poprzedniego. W Ministerstwie Środowiska dowiedzieliśmy się, że wydanie rozporządzeń określających m.in. wielkość zabezpieczeń dla różnych rodzajów działalności nie jest obowiązkowe, lecz fakultatywne. – Dyrektywa mówi tylko o zachęcaniu do rozwijania instrumentów i zabezpieczeń finansowych – tłumaczy Michał Milewski, naczelnik wydziału prasowego resortu. Wyjaśnia jednak, że rozpoczęto już prace nad wypełnieniem zaleceń dyrektywy, której konsekwencją jest wspomniana ustawa.
Nowe regulacje najbardziej mogą dotknąć, poza firmami paliwowymi, chemicznymi czy petrochemicznymi, również przedsiębiorstw budowlanych, transportowych, projektantów oraz producentów sprzętu. – Firmy te będą musiały się zastanowić nad finansowym zabezpieczeniem ewentualnych roszczeń – mówi Piotr Wójcik z Axy. Wpływ na środowisko może mieć choćby budowa autostrady. Jeżeli przetnie ona pole oddzielające staw, w którym się wylęgają żaby, i łąkę, na której żyją, a w wyniku tego dojdzie do ich wyginięcia, to koszty przywrócenia środowiska do stanu poprzedniego może ponosić firma, która wybudowała autostradę, lub projektanci.
Czy tak się stanie, zależeć będzie w dużym stopniu od siły i konsekwencji organizacji ekologicznych w Polsce. – Na razie przedsiębiorcy nie wykazują zbyt dużego zainteresowania tymi polisami – przyznaje Martyna Dziwer-Wołosz z Allianz.
Za trzy lata Unia jednak zapowiedziała przegląd, jak kraje radzą sobie z wprowadzaniem mechanizmów odpowiedzialności za szkody w środowisku. Jeżeli nie wypadnie on dobrze, możliwe jest wprowadzenie obowiązkowych polis. Dziś ubezpieczenia pokrywające szerszą odpowiedzialność przedsiębiorstw oferują w Polsce przede wszystkim amerykańskie firmy: Ace, AIG, XL.