Minister Skarbu Państwa wniósł do Bumaru 85 proc. akcji i udziałów sześciu jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, a ARP SA jedną spółkę (CENZIN) w zamian za pakiet udziałów w spółce Bumar.
Do Bumaru dołączyły: Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „BELMA”, Fabryka Urządzeń Mechanicznych i Sprężyn „FUMiS-bumar” z Wadowic, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego z Tarnowa, OBR Urządzeń Mechanicznych „OBRUM”z Gliwic, Przemysłowy Instytut Telekomunikacji z Warszawy, Przedsiębiorstwo Produkcyjne Podzespołów Elektronicznych „DOLAM” z Wrocławia i stołeczne Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego CENZIN.
Tym samym kapitał zakładowy Bumaru został podwyższony o kwotę 259 mln zł do sumy 1, 79 mld zł.
Wniesienie do grupy Bumar udziałów spółek to konsekwencja przyjętej jeszcze przez rząd Jarosława Kaczyńskiego „Strategii konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2007 — 2012”. Rozszerzenie Bumaru ma poprawić możliwości finansowe grupy, zintegrować prace badawczo-rozwojowe i usprawnić działania marketingowo-handlowe. Nowe spółki zostaną włączone do odpowiednich dywizji produktowych holdingu.
PHZ CENZIN to jedna z najstarszych w kraju spółek handlowych zajmujących się sprzedażą broni. Przemysłowy Instytut Telekomunikacji S. A. projektuje i buduje zaawansowane urządzenia radiolokacyjne i systemy dowodzenia i kontroli powietrznej a w gliwickim OBRUM skonstruowano większość pojazdów dla polskich sił pancernych. Tarnowski Ośrodek Badawczo — Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego to natomiast lider w dziedzinie tworzenia nowych rozwiązań dla broni strzeleckiej. Większość jednostek rozwojowych, które właśnie weszły do Bumaru produkuje zarazem wyspecjalizowany sprzęt wojskowy, zazwyczaj w unikalnych, krótkich seriach.