Zwolnienia dotkną przede wszystkim pracowników na stanowiskach robotniczych, w sumie 334 osoby. Głównie dotyczyć będą pracowników pomocniczych, monterów konstrukcji stalowych oraz spawaczy. Ze stanowisk nierobotniczych będzie musiało odejść 56 osób. Według informacji urzędu pracy wypowiedzenia zostaną wręczone z końcem lutego. Pracodawca zamierza skorzystać z możliwości skrócenia okresu wypowiedzenia, a za pozostały czas wypłacić odszkodowania. Przyczyna zwolnień grupowych - to według zgłoszenia - bardzo trudna sytuacja ekonomiczno-finansowa spółki i znaczne zmniejszenie zamówień w roku 2010.

Pod koniec roku z gorlickiej firmy odeszło już ponad 110 osób, którym wygasły umowy o pracę zawarte na czas określony. A powiat gorlicki znajduje się w czołówce powiatów z największym bezrobociem w województwie małopolskim, które przekracza tam 15 proc. Zakład Maszyn Górniczych to jeden z największych pracodawców na terenie powiatu. ZMG Glinik jest producentem i generalnym dostawcą zmechanizowanych kompleksów ścianowych oraz innych maszyn, urządzeń i systemów technologicznych dla górnictwa węglowego. Firma wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Glinik. ZMG Glinik to kolejna duża firma w Gorlicach, która znacząco zmniejsza zatrudnienie. Pod koniec ubiegłego roku w ramach zwolnień grupowych w Kuźni Glinik, która należy do tej samej grupy kapitałowej, pracę straciło 110 osób. Kilka lat temu Rafineria Glimar ogłosiła upadłość i zwolniła pracowników.

To nie jedyne zwolnienia w ostatnim czasie u producentów maszyn górniczych. Niedawno program zwolnień ogłosiła fabryka Tagor wchodząca w skład giełdowej grupy Kopex. Wręczanie wypowiedzeń zaplanowano na luty.

Proces odejścia pracowników zajmie kilka miesięcy ze względu na różne terminy upływu okresu wypowiedzenia. O możliwości dużych redukcji w Tagorze informowały niedawno związki zawodowe. Spółka córka Kopeksu specjalizuje się w produkcji sprzętu dla górnictwa m.in. obudów zmechanizowanych, czy przenośników taśmowych i zgrzebłowych.