Koszt inwestycji w kombajn wydobywający węgiel z tzw. cienkich pokładów (grubość ok. 1,5 m) to 39,5 mln euro. Umowę z firmą Bucyrus Bogdanka podpisała w kwietniu ubiegłego roku. W środę sprzęt zaczyna pracę, pełną zdolność wydobywczą, ok. 10 tys. ton węgla na dobę osiągnie za ok. trzy miesiące.

– Pracownicy, którzy będą go obsługiwać przeszli już szkolenia w Niemczech oraz w kopalni Zofiówka należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie podobny strug już pracuje – mówi Stopa.

Strug w Zofiówce zakończy pracę w kwietniu i zostanie przeniesiony do kopalni Jas-Mos, ale potem wróci na Zofiówkę. Do 2015 roku kopalnia zamierza eksploatować przy wykorzystaniu struga 6 ścian w 3 pokładach, w których znajduje się łącznie 1, 7 mln ton węgla. Po 2015 roku z pokładów cienkich znajdujących się w macierzystym polu kopalni wydobyte zostanie kolejne 2,1 mln ton węgla.

Wdrożenie techniki strugowej w kopalni Zofiówka pozwoli na pełne wykorzystanie obecnych zasobów kopalni, a zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane w nowym polu wydobywczym Bzie-Dębina 1-Zachód, gdzie około 30 procent zasobów węgla zalega w cienkich pokładach.

Wydobycie metodą strugową w polskich kopalniach zostało przerwane w latach 90. ze względu na m.in. nieopłacalność takiej eksploatacji. Teraz nowoczesne kompleksy strugowe działają do łask pozwalając na zwiększenie wydobycia węgla.