- Udało się nam wynegocjować w Brukseli nie tylko środki finansowe, ale i sposób, w jaki zostaną wydane. To daleko idące upodmiotowienie regionów - cieszył się marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara.
Małopolska przeznaczy unijne wsparcie przede wszystkim na projekty związane z informatyzacją - za pięć lat wszyscy mieszkańcy regionu powinni mieć dostęp do szerokopasmowego Internetu z prędkością transferu danych 6 MB/sekundę. 67 mln euro trafi na inwestycje turystyczne, m.in. na poprawę zagospodarowania przestrzennego, a także na uzdrowiska.
Oprócz Małopolskiego także cztery inne regiony: Dolnośląskie, Pomorskie, Śląskie i Wielkopolskie, będą mogły już niedługo wydawać środki przeznaczone na lata 2007 - 2013, spośród których 10 proc. trafi na bezpośrednie wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw. Kolejnych pięć regionów zakończyło właśnie drugą rundę negocjacji z Brukselą. Pod znakiem zapytania jest tylko jeden program - dla województwa świętokrzyskiego.
Jego akceptacja zależy od opinii unijnego eksperta dotyczącej kontrowersyjnej budowy lotniska w Obicach. Jeśli sprawa Świętokrzyskiego zostanie załatwiona pomyślnie - najprawdopodobniej w październiku Komisja zatwierdzi wszystkie programy, w ramach których województwa mają do wydania łącznie 16 mld euro.
Podpisanie planów wydatkowania środków unijnych na lata 2007 -2013 nie było jedynym akcentem regionalnym podczas forum. Ta tematyka zdominowała też Forum Regionów zorganizowane po raz pierwszy w ramach krynickiej imprezy w sąsiedniej Muszynie. W zamierzeniu organizatorów - Instytutu Studiów Wschodnich oraz Miasta i Gminy Niepołomice - Forum Regionów ma się stać cykliczną platformą spotkań i wymiany myśli wszystkich zainteresowanych sprawami samorządów.