– Negocjujemy obecnie kilkanaście przedsięwzięć firm z sektora BPO. Wszystko wskazuje na to, że w 2008 roku oraz w następnych latach ta branża będzie w napływających do Polski inwestycjach zagranicznych jedną z najważniejszych – mówi prezes PAIiIZ Paweł Wojciechowski.
Kierowana przez niego agencja zakończyła w 2007 r. 11 tego typu projektów. Największe z nich to centra tworzone przez brytyjską spółkę Valassis w Białogardzie oraz przez bank ABN Amro w Warszawie. Obydwie firmy zamierzają zatrudnić po ok. 600 osób. 500 osób znajdzie pracę w HSBC w Krakowie i KPIT we Wrocławiu. Oprócz centrów usługowych agencja zakończyła z sukcesem kilka inwestycji w centra badawczo-rozwojowe (m.in. GE Energy i EMCC).
– Powinniśmy promować takie inwestycje, ponieważ tworzą najcenniejsze miejsca pracy – dla wykwalifikowanych absolwentów szkół wyższych. Dzięki popytowi na absolwentów wpływają na rozwój polskich uczelni. Warto dodać, że najbardziej konkurencyjne gospodarki świata mają wysoki udział sektora usług w PKB – podkreśla szef PAIiIZ.
Zaskakujące może się wydawać, że żaden z projektów w sektorze BPO, które w 2007 r. obsługiwała agencja inwestycyjna, nie trafił do specjalnej strefy ekonomicznej. Spółki zarządzające strefami nie narzekają jednak na brak zainteresowania ze strony firm tworzących centra. – W ubiegłym roku zakończyliśmy dwa projekty związane z centrami usług informatycznych – firm Capgemini i Steria, które zatrudnią łącznie ok. tysiąca osób. Szacujemy, że w 2008 roku w centrach usług powstanie od kilkudziesięciu do nawet stu procent więcej etatów – twierdzi prezes Katowickiej SSE Piotr Wojaczek.
Pierwsze zezwolenie w sektorze BPO (dla firmy specjalizującej się w usługach informatycznych) wyda w pierwszym kwartale strefa łódzka. Inwestor planuje zatrudnić ponad 500 specjalistów w… podstrefie Łódzkiej SSE w Warszawie. – Do tej pory promowaliśmy się jako idealne miejsce na centra logistyczne oraz inwestycje produkcyjne. W przyszłości większą wagę przyłożymy np. do tego, że w Łodzi uczy się 120 tys. studentów – zapowiada Marek Cieślak, prezes łódzkiej strefy.Trzy przedsięwzięcia z sektora BPO negocjują pracownicy spółki Krakowski Park Technologiczny zarządzającej Krakowską SSE. – Ich finalizacji spodziewamy się w pierwszym kwartale 2008 roku – mówi Adam Sąsiadek, wiceprezes KPT. – Zainteresowanie firm z tego sektora Krakowem jest znaczne, choć utrudnieniem jest niedostateczna podaż odpowiedniej powierzchni biurowej.