– To nie my mamy problem z wprowadzeniem iPhona do Polski. To Apple nie nadąża z wprowadzaniem oprogramowania w różnych językach. Proszę zwrócić uwagę, że iPhone'a nie ma jeszcze na największych rynkach – w Indiach i w Chinach – powiedział "Rz" Hamid Akavan, prezes TMobile International, większościowego udziałowca (97 proc.) Polskiej Telefonii Cyfrowej.
Na iPhone'a czeka niemal cała Europa. Na razie amerykański koncern podpisał umowy na jego dystrybucję w Wielkiej Brytanii (z siecią 02), we Francji (z Orange) oraz w Niemczech (z TMobile). Zdaniem specjalistów, by możliwe było działanie słynnego telefonu w Polsce, Apple musiałby najpierw otworzyć polską stronę serwisu iTunes, bez której nie można aktywować wszystkich funkcji telefonu.
Niemiecki koncern pracuje nie tylko nad rozszerzeniem dystrybucji iPhone'a w Europie – jest również zdecydowany na rebranding w Polsce. Markę Era miałby zastąpić TMobile. Polska Telefonia Cyfrowa zapowiadała wcześniej, że od podjęcia decyzji potrzebuje na ten proces od 3 do 6 miesięcy. – Sama decyzja zależy jednak od tego, kiedy zakończy się spór udziałowców – tłumaczył "Rz" Hamid Akavan. A to może nastąpić nieprędko, bo sprawa jest poważna – francuskie Vivendi twierdzi, że polski Elektrim nie miał prawa sprzedawać udziałów PTC koncernowi TMobile.
– W każdym razie nie zamierzamy rezygnować i wycofywać się z Polski, chcemy tu inwestować i rozwijać się – dodał Akavan. Ten rozwój jego zdaniem raczej będzie organiczny. – Chociaż fuzji i przejęć nie wykluczam – powiedział.
Klaus Hartmann, prezes zarządu PTC ujawnił, że w ubiegłym roku firma zainwestowała w Polsce 15 proc. swoich przychodów, czyli ok. 1,1 mld złotych. – Podobne będzie tempo inwestycji w tym roku – dodał Hartmann. Oficjalne wyniki Era i PTC ogłoszą 28 lutego w Warszawie.